شماره تماس: 35549255-041

ساعت کاری : شنبه تا چهارشنبه از ساعت 17:00 تا 20:00

دکتر کلارا منظمی » بارداری و زایمان » آزمایش آمنیوسنتز چیست؟
۶ دقیقه
آزمایش آمنیوسنتز چیست؟

آزمایش آمنیوسنتز چیست؟

آنچه می خوانید...

آمنیوسنتز یک آزمایش پیش از تولد نوزاد است، که می تواند اختلالات ژنتیکی مانند سندرم داون و سایر مشکلات سلامتی در جنین را تشخیص دهد. پزشک متخصص زنان از یک سوزن برای برداشتن مقدار کمی مایع آمنیوتیک از داخل رحم شما استفاده می کند و سپس مایع برداشت شده مورد آزمایش قرار می گیرد. امروز می خواهیم در مورد آزمایش آمنیوسنتز، زمان انجام و عوارض احتمالی آن صحبت کنیم.

آزمایش آمنیوسنتز

آزمایش آمنیوسنتز

آمنیوسنتز یک آزمایش قبل از تولد است که معمولاً در سه ماهه دوم یا سوم بارداری انجام می شود. می تواند شرایط کروموزومی خاصی (مانند سندرم داون) یا شرایط ژنتیکی (مانند فیبروز کیستیک) را تشخیص دهد. در طول آمنیوسنتز، پزشک شما از یک سوزن نازک برای برداشتن مقدار کمی مایع آمنیوتیک از کیسه اطراف جنین استفاده می کند. این نمونه مایع سپس در آزمایشگاه آزمایش می شود.

در دوران بارداری، جنین در داخل کیسه آمنیوتیک رشد می کند. مایع آمنیوتیک جنین را در داخل کیسه آمنیوتیک احاطه کرده و از آن محافظت می کند. همچنین حاوی برخی از سلول های جنین است. این سلول ها حاوی اطلاعات ژنتیکی هستند که به تشخیص بیماری های ژنتیکی کمک می کند.

چه زمانی آمنیوسنتز انجام می شود؟

چه کسانی باید آزمایش آمنیوسنتز انجام دهند؟

پزشک متخصص زنان ممکن است آمنیوسنتز را در دوران بارداری توصیه کند که:

 • آزمایش سونوگرافی یک ناهنجاری جنین را تشخیص می دهد.
 • آزمایش غربالگری قبل از تولد، افزایش خطر ابتلا به اختلال کروموزومی را تشخیص می دهد.
 • برخی از اختلالات ژنتیکی (مانند بیماری سلول داسی شکل یا فیبروز کیستیک) در خانواده شما وجود دارد یا اینکه آزمایش شما به عنوان ناقل یک اختلال ژنتیکی مثبت است.
 • شما در زمان بارداری بیشتر از 35 سال سن دارید. این به این دلیل است که افراد بالای 35 سال شانس بیشتری برای داشتن نوزادی با اختلال کروموزومی دارند.

آزمایش آمنیوسنتز برای چیست؟

آزمایش آمنیوسنتز می‌تواند اختلالات کروموزومی، ژنتیکی یا ناتوانی‌های مادرزادی (که گاهی به آن‌ها نقص مادرزادی گفته می‌شود) مانند:

 • سندرم داون
 • بیماری تای ساکس
 • نقایص لوله عصبی مانند اسپینا بیفیدا یا آنسفالی

این آزمون همچنین می تواند ارزیابی کند:

 • رشد ریه جنین: اگر برای محافظت از سلامت خود یا جنین نیاز به زایمان زودتر از حد انتظار دارید، این امر مفید است.
 • بیماری Rh: این یک بیماری بالقوه جدی است که در آن شما و جنین دارای Rh خون متفاوت هستید.
 • گاهی اوقات آمنیوسنتز برای درمان پلی هیدرآمنیوس (زمانی که مایع آمنیوتیک بیش از حد دارید) استفاده می شود. پزشک شما از آمنیوسنتز برای حذف مایع اضافی استفاده می کنند.

چه زمانی آمنیوسنتز انجام می شود؟

اکثرا آزمایش آمنیوسنتز بین هفته های 15 تا 20 بارداری (در سه ماهه دوم بارداری) صورت می گیرد. انجام این آزمایش در اوایل بارداری می تواند، خطرات بیشتری مانند سقط جنین دارد.

در برخی موارد، پزشک شما آزمایشات آمنیوسنتز را در اواخر بارداری انجام می دهند. اگر پزشک شما این آزمایش را برای بررسی رشد ریه جنین یا درمان پلی هیدرآمنیوس توصیه کند، احتمالاً در سه ماهه سوم بارداری اتفاق می افتد.

چگونه باید برای انجام آزمایش آمنیوسنتز آماده شوم؟

پزشک متخصص زنان در تبریز ممکن است دستورالعمل های خاصی را برای ساعات یا روزهای منتهی به آمنیوسنتز به شما ارائه دهد. به طور کلی، محدودیتی در رژیم غذایی یا فعالیت وجود ندارد. به پزشک خود بگویید چه داروهایی مصرف می کنید تا به شما اطلاع دهند که آیا باید قبل از آزمایش مصرف آنها را قطع کنید یا خیر. هر دستورالعمل دیگری که به شما ارائه شده است را دنبال کنید.

چگونه آزمایش آمنیوسنتز انجام می شود؟

متخصص زنان و زایمان شما آمنیوسنتز را انجام می دهد. ابتدا به پشت دراز می کشید و شکم خود را نشان می دهید. در طول این روش، پزشک شما:

 • ناحیه کوچکی از شکم شما را با یک ماده ضد عفونی کرده (برای از بین بردن میکروب ها) و تمیز می کند.
 • ژل مخصوصی را روی شکمتان مالیده می شود.
 • یک دستگاه گرز مانند را روی ژل حرکت می‌دهد تا تصاویر اولتراسوند از جنین را روی مانیتور مجاور ثبت کند.
 • یک سوزن توخالی و نازک را از طریق شکم و بعد رحم (در کیسه آمنیوتیک اما دور از جنین) وارد می کند.
 • مقدار کمی مایع آمنیوتیک را از طریق سوزن بر می دارند.
 • سوزن را از شکم خارج  نموده.
 • ضربان قلب و حرکت جنین را در سونوگرافی کنترل می کند تا مطمئن شود تحت تأثیر این روش قرار نگرفته است.

پس از انجام این روش، پزشک شما نمونه مایع آمنیوتیک را به آزمایشگاه می فرستد. آزمایشگاه سلول های جنین را از مایع آمنیوتیک جدا می کند و سپس سلول ها را تجزیه و تحلیل می کند. سلول ها قبل از اینکه برای شرایط ژنتیکی یا نقص لوله عصبی آزمایش شوند، برای چندین روز در آزمایشگاه رشد می کنند. شما باید در حدود دو هفته نتایج کامل آزمایش را دریافت کنید.

چگونه آزمایش آمنیوسنتز انجام می شود؟

آمنیوسنتز چقدر طول می کشد؟

یک آزمایش آمنیوسنتز ممکن است از شروع تا پایان حدود 30 دقیقه طول بکشد. اما نمونه برداری اصلی (زمانی که سوزن وارد رحم شما می شود) تنها یک یا دو دقیقه زمان می برد.

خطرات و عوارض آمنیوسنتز چیست؟

اکثر روش های آمنیوسنتز بی خطر هستند. ولی آزمایش آمنیوسنتز، ممکن است خطرات کوچک اما جدی برای مادر و هم برای جنین داشته باشد.

برخی از عوارض آمنیوسنتز عبارتند از:

 • گرفتگی
 • خونریزی یا نشت مایع آمنیوتیک
 • آسیب یا عفونت
 • از دست دادن بارداری
 • زایمان زودرس

عوارض آمنیوسنتز نادر است. در کمتر از 1 درصد موارد، آمنیوسنتز منجر به سقط جنین یا زایمان زودرس می شود. حدود 2 درصد از افراد پس از آمنیوسنتز لکه بینی یا کمپینگ دارند.

چرا با آمنیوسنتز خطر سقط جنین وجود دارد؟

سقط جنین بعد از آمنیوسنتز بسیار نادر است. علل احتمالی می تواند آسیب به کیسه آمنیوتیک یا غشاهای آمنیوتیک، از دست دادن مایع آمنیوتیک، خونریزی یا عفونت باشد.

آیا می توانم بعد از آزمایش آمنیوسنتز فعالیت های معمول خود را از سر بگیرم؟

پس از انجام آزمایش آمنیوسنتز، باید به خانه بروید و بقیه روز را استراحت کنید. برای ناراحتی می توانید استامینوفن مصرف کنید. از هر گونه فعالیتی که به تلاش فیزیکی زیادی نیاز دارد، مانند ورزش یا فعالیت های سنگین، خودداری کنید. شما باید یک یا دو روز پس از این آزمایش بتوانید که به روال عادی خود بازگردید.

کلام آخر

پزشک متخصص زنان به دلایل مختلف آزمایش های آمنیوسنتز را انجام می دهند. پزشک معمولاً زمانی آمنیوسنتز را توصیه می‌کند که معتقد است، مزایای بالقوه آزمایش از خطرات کوچک آن بیشتر است. این آزمایش می تواند اطلاعات ارزشمندی در مورد سلامت جنین ارائه دهد. اما شما باید تصمیم نهایی را بگیرید که آیا این آزمایش را انجام می دهید یا خیر.

دکتر کلارا منظمی

جراح و متخصص زنان ، زایمان، نازایی و زیبایی زنان
دکتر کلارا منظمی موفق به گذراندن دوره مقدماتی و تکمیلی لاپاراسکوپی شده اند و در دوران خدمت خود تاکنون بیش از شش هزار جراحی انجام داده اند که شامل انواع جراحی های زنان از جمله هیسترکتومی، برداشتن توده های شکم و تخمدان، بارداری های عارضه دار، زایمان سزارین و طبیعی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *