شماره تماس: 35549255-041

ساعت کاری : شنبه تا چهارشنبه از ساعت 17:00 تا 20:00

دکتر کلارا منظمی » عمل زیبایی زنان » آیا لابیاپلاستی عوارض دارد؟
۶ دقیقه
آیا لابیاپلاستی عوارض دارد؟

آیا لابیاپلاستی عوارض دارد؟

آنچه می خوانید...

آیا لابیاپلاستی عوارض دارد؟ نگرانی بسیاری از خانم هایی است، که خواستار لابیاپلاستی هستند. در حالی که لابیاپلاستی به عنوان یکی از روش های جراحی زیبایی ایمن در نظر گرفته می شود، اما همچنان خطرات مرتبط با آن را مانند سایر روش های جراحی دارد. بعضی از عوارض آن طبیعی است و با گذشت دوران نقاهات برطرف می شود ولی خطر عوارض نادر بسیار کم است و جراحان میزان عوارض را در جراحی های لابیاپلاستی یک درصد گزارش می کنند. امروز در این مطلب می خواهیم به عوارض و خطرات این جراحی بپردازیم.

عوارض لابیاپلاستی

خطرات و عوارض لابیاپلاستی چیست؟

همانطور که در بالا بیان کردیم بعضی از عوارض لابیاپلاستی مانند درد، التهاب و تورم و…. طبیعی هستند و با بهبودی کامل برطرف می شوند ولی در صورت رعایت نکردن مراقبت های بعد از عمل و انجام لابیاپلاستی پیش فرد غیر متخصص می توانید دچار عوارض دائمی لابیاپلاستی شوید.

خطرات و عوارض لابیاپلاستی چیست؟

1- احساس درد و ناراحتی

داشتن احساس درد و ناراحتی بعد از لابیاپلاستی کاملا طبیعی است و ممکن است تا دو هفته اول مقداری درد داشته باشید که با مسکن های که پزشک تجویز می کند، قابل تحمل است. ولی اگر احساس درد و ناراحتی به مرور زمان بیشتر و یا اصلا برطرف نشود. حتما باید به پزشک خود مراجعه کنید.

2- داشتن تورم

تورم و کبودی بعد از لابیاپلاستی طبیعی است و در روز سوم به اوج می رسد بعد از آن به مرور زمان تورم و کبودی برطرف می شود و ممکن است شما بعد از یک ماه دیگر تورم و التهابی نداشته باشید. می توانید برای کاهش تورم کمپرس سرد را به طور غیر مستقیم هر 20 دقیقه در چند روز اول بعد از عمل بر روی برش ها بگذارید.

3- خارش

بسیاری از کسانی که لابیاپلاستی انجام می دهند ممکن است تا دو هفته اول بعد از عمل خارش داشته باشند که اغلب طبیعی است و به علت جوش خوردن بخیه ها است. ولی در صورتی که خارش لابیاپلاستی همراه با ترشحات بد بو از ناحیه برش ها باشد ممکن است نشانه ی عفونت باشد و باید به پزشک مراجعه کنید.

4- عفونت

هر گونه جراحی که شامل برش باشد، خطر عفونت را به همراه دارد. بیماران باید توصیه های جراح را قبل و بعد از جراحی به دقت دنبال کنند تا این خطر به حداقل برسد. به بیماران لابیاپلاستی قبل از شروع جراحی آنتی‌بیوتیک داده می‌شود، اما حتی با رعایت این احتیاط، برش‌ها می‌توانند در طول بهبودی عفونی شوند. رعایت بهداشت حیاتی است و بیمار باید فرج خود را تمیز نگه دارد تا خطر ابتلا به عفونت کاهش یابد. در صورت مشکوک بودن به عارضه، بسیار مهم است که در اسرع وقت تحت درمان قرار گیرد. این مشکل به ندرت شدید است و معمولاً از طریق یک دوره آنتی بیوتیک خوراکی قابل درمان است. عفونت های جدی ممکن است بیماران را ملزم به دریافت آنتی بیوتیک های داخل وریدی کنند و در برخی موارد تحت عمل جراحی اضافی قرار گیرند..

5- تغییر رنگ

لابیاپلاستی ممکن است رنگ لابیا را تغییر دهد، اگرچه این یک اتفاق نادر است.

6- خونریزی

بریدگی لابیا باعث خونریزی حین جراحی می شود، زیرا حاوی رگ های خونی متعددی است. با این حال، گاهی اوقات خونریزی ممکن است برای مدتی ادامه یابد. بنابراین لکه بینی در چند روز اول طبیعی است. در برخی موارد خونریزی تا 24 ساعت ادامه دارد. اگرچه نادر است، اما گاهی اوقات این خونریزی می تواند منجر به لخته شدن خون شود. که خطرات سلامتی خاص خود را دارد.

خونریزی غیر معمول است، اما ممکن است رخ دهد. بیمارانی که پیش از موعد شروع به فعالیت های شدید یا فعالیت های جنسی می کنند بیشتر در معرض خطر خونریزی هستند. اگر خونریزی شدید رخ دهد، باید فوراً با درمان پزشکی درمان شود.

7- جای زخم

در حالی که هیچ راهی برای جلوگیری از ایجاد زخم به طور کامل وجود ندارد، جای زخم ها می تواند توسط یک جراح بسیار ماهر و با تجربه قابل مشاهده نباشد. جراح زیبایی زنان برش ها را به گونه ای قرار می دهد که از خطوط طبیعی لابیا پیروی کند. این کار اسکارها را محتاطانه تر می کند. اسکارها ممکن است در ابتدا برجسته به نظر برسند اما به مرور زمان به صورت خطوط نازکی محو می شوند. گاهی اوقات، جراحی توسط فرد غیر متخصص باعث ایجاد اسکار می شود و ممکن است سبب ایجاد درد در هنگام مقاربت یا زایمان شوند. زنان جوان باید این جنبه را با دقت در نظر بگیرند. به طور کلی توصیه می شود که هر نوع جراحی واژن را به بعد از زایمان موکول کنید.

8- هماتوم

 در برخی بیماران ممکن است رگ های خونی در آن ناحیه متلاشی شود. در نتیجه، تجمع موضعی خون و ایجاد لخته های خون وجود دارد. بیماران باید نواحی برش را تحت نظر داشته باشند و در صورت مشکوک شدن به هماتوم فوراً با جراح تماس بگیرند.

9- ایجاد چین و چروک روی پوست

بیماران ممکن است بعد از عمل لابیاپلاستی، چین و چروک روی پوست را ببینند. به دلیل برش هایی که در حین جراحی روی پوست گذاشته می شود، پوست کشیده می شود. این عوارض نادر هستند و در صورت انتخاب فرد غیر متخصص برای انجام جراحی اتفاق می افتد.

10- اختلال عملکرد جنسی

عمل لابیاپلاستی گاهی اوقات می تواند منجر به از دست دادن میل جنسی، کاهش حساسیت و سایر مشکلات جنسی شود.

11- کاهش حس

 در موارد نادر، زنان پس از عمل لابیاپلاستی، از دست دادن حس در ناحیه را گزارش کرده اند. این وضعیت ممکن است به دلیل آسیب عصبی رخ دهد اما اغلب با گذشت زمان برطرف می شود. با این حال، گاهی اوقات از دست دادن حس می تواند دائمی باشد.

12- عدم تقارن و شکل نامناسب

گاهی به دلیل انتخاب جراح غیر متخصص و کارنابلد ممکن است لابیاها بعد از عمل تقارن نداشته یا بیش از حد کوچک شده باشند. البته در هفته های اول ممکن است به دلیل تورم شکل نهایی و نتیجه عمل مشخص نباشد بعد از بهبودی کامل می توان نتیجه نهایی را مشاهده کرد.

کلام آخر

جای نگرانی نیست شما با انتخاب یک جراح با تجربه و همچنین رعایت مراقبت های بعد از عمل لابیاپلاستی می توانید از ایجاد این عوارض جلوگیری کنید. در اکثریت قریب به اتفاق موارد، زنانی که تحت عمل لابیاپلاستی قرار گرفته‌اند، از نتایج خود بسیار راضی هستند، و بهبود اعتماد به نفس و رفع ناراحتی‌هایی را که قبلاً از آن رنج می‌بردند گزارش می‌کنند.

دکتر کلارا منظمی

جراح و متخصص زنان ، زایمان، نازایی و زیبایی زنان
دکتر کلارا منظمی موفق به گذراندن دوره مقدماتی و تکمیلی لاپاراسکوپی شده اند و در دوران خدمت خود تاکنون بیش از شش هزار جراحی انجام داده اند که شامل انواع جراحی های زنان از جمله هیسترکتومی، برداشتن توده های شکم و تخمدان، بارداری های عارضه دار، زایمان سزارین و طبیعی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *