شماره تماس: 35549255-041

ساعت کاری : شنبه تا چهارشنبه از ساعت 17:00 تا 20:00

دکتر کلارا منظمی » بارداری و زایمان » اقدامات قبل از بارداری
۶ دقیقه
اقدامات قبل از بارداری

اقدامات قبل از بارداری

آنچه می خوانید...

بارداری دوران هیجان انگیز و پر چالشی در زندگی است، اما همچنین زمان تغییرات بزرگ در سبک زندگی فرد است. اگر به باردار شدن فکر می کنید، بهتر است تأثیر بارداری بر زندگی خود را در نظر بگیرید. دانستن اینکه برای چه چیزی باید آماده شوید، مانند تغییراتی که باید در رژیم غذایی و یا نحوه ی انجام کارها خود ایجاد کنید، به شما در برنامه ریزی بهتر برای بچه دار شدن کمک می کند. امروز می خواهیم در مورد اقدامات قبل از بارداری با شما صحبت کنیم پس تا انتها با ما همراه باشید.

اقدامات قبل از بارداری چیست؟

این اقدامات شامل انجام بایدها و نبایدهایی در دوران بارداری است، که به آوردن فرزندی سالم و همچنین به خطر نیفتادن سلامتی شما کمک می کند. مثلا سالم بودن قبل از بارداری می تواند به افزایش شانس باردار شدن کمک کند. همچنین می تواند به جلوگیری از عوارض بارداری در هنگام باردار شدن کمک کند. سلامت قبل از بارداری شامل انجام معاینات قبل از بارداری و صحبت با پزشک متخصص زنان و زایمان در مورد شرایط سلامتی است که می تواند بر بارداری شما تأثیر بگذارد. همچنین شامل مصرف اسید فولیک برای کمک به جلوگیری از نقایص مادرزادی و ایجاد تغییراتی در زندگی شما می شود که ممکن است در زمان بارداری بر سلامت کودک شما تأثیر بگذارد.

اگر به باردار شدن فکر می کنید، حداقل 3 ماه قبل از شروع تلاش برای باردار شدن، روی سلامتی خود تمرکز کنید. اگر شرایط جسمی دارید که ممکن است بر بارداری تأثیر بگذارد، ممکن است به زمان بیشتری نیاز داشته باشید تا بدن خود را برای بچه دار شدن آماده کنید.

چند مورد از راههای آمادگی برای بارداری عبارتند از:

مشاوره با پزشک متخصص زنان

قبل از بارداری به پزشک متخصص زنان در تبریز مراجعه کنید، و در مورد هر گونه بیماری احتمالی که ممکن است بر بارداری شما تأثیر بگذارد صحبت کنید.

همچنین باید تمام سوابق پزشکی خود را در اختیار پزشک قرار دهید و در مورد بیماری های که در خانواده وجود دارد پزشک خود را مطلع کنید، زیرا بسیاری از بیماری هایی که نوزادان را درگیر می کند بیماری های مادرزادی است. اگر مشکلاتی مانند فشار خون بالا دارید، بیان کنید چون ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی از قبیل مسمومیت در بارداری یا پره اکلامپسی شود.

پزشک متخصص زنان شما را معاینه می کند و حتی آزمایش های لازم مانند خون، سونوگرافی و غیره را برای یک چکاپ کلی به شما توصیه می کند.

داروها در دوران بارداری

مصرف برخی داروها در دوران بارداری می تواند باعث نقص مادرزادی جدی شود. اینها شامل برخی از داروهای تجویزی و بدون نسخه و مکمل های غذایی یا گیاهی است. اگر قصد بارداری دارید، باید قبل از بارداری در مورد نیاز به هر دارویی با پزشک خود صحبت کنید و مطمئن شوید که فقط داروهای ضروری را مصرف می کنید.

تغذیه مناسب قبل از بارداری

غذاهایی که می خورید و نوشیدنی هایی که می نوشید تاثیر زیادی در بارداری دارد. یکی از اقدامات قبل از بارداری داشتن یک برنامه غذایی سالم است.

به دنبال غذاهایی باشید که سرشار از آهن، ویتامین D و حاوی اسید فولیک هستند. لوله عصبی به سمت مغز و نخاع بارداری رشد می کند. گاهی اوقات قبل از اینکه متوجه شوید باردار هستید. مصرف ویتامین های حاوی اسید فولیک می تواند به جلوگیری از نقص لوله ی عصبی کمک کند.

رژیم غذایی سالمی داشته باشید که شامل میوه ها، سبزیجات، غلات کامل، پروتئین ها و لبنیات در مقادیر مناسب باشد. مصرف قند و چربی را محدود کنید.

زمانی که می خواهید باردار شوید، مصرف الکل را قطع کنید. هنگامی که متوجه شدین باردار هستید یا مشکوک به بارداری هستید، نوشیدن الکل را متوقف کنید. همچنین از استعمال دخانیات پرهیز کنید.

کافئین را به کمتر از 200 میلی گرم در روز محدود کنید.

می توانید با مراجعه به پزشک متخصص و با تجویز& مصرف قرص های ویتامین مانند اسید فولیک را شروع کنید.

اسید فولیک یک ویتامین B است. اگر زنی حداقل یک ماه قبل و در طول بارداری اسید فولیک کافی در بدن خود داشته باشد، می تواند از نقص های مادرزادی عمده مغز و ستون فقرات کودک جلوگیری کند.

تغییر سبک زندگی

اگر در تلاش برای باردار شدن هستید، احتمالاً باید تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید، مانند:

قبل از بارداری باید داری وزن متعادل باشید زیرا کمبود وزن یا اضافه وزن می تواند در دوران بارداری چالش های زیادی ایجاد کند.

اقداماتی که برای جلوگیری از بارداری انجام می دادید را قطع کنید. ممکن است چند هفته طول بکشد تا چرخه تخمک گذاری شما به حالت عادی برگردد. داشتن حداقل یک دوره طبیعی قبل از بارداری به شما کمک می کند تخمک گذاری را تخمین بزنید. اگر قرص های ضدبارداری ترکیبی مصرف می کنید، می توانید انتظار داشته باشید که دوره ی قاعدگی ظرف 30 روز پس از قطع قرص ها برگردد. اگر از یک روش طولانی مدت کنترل بارداری مانند تزریق پروژسترون استفاده می کنید، ممکن است رسیدن به باروری بیشتر طول بکشد. 50 درصد از زنانی که تزریق را قطع می کنند، در 10 ماه پس از آخرین تزریق باردار می شوند.

سعی کنید خواب کافی داشته باشید. همچنین بهتر است روزانه 30 دقیقه پیاده روی داشته باشید و از قبل بارداری ورزش های مناسب را انجام دهید به ویژه اگر می خواهید زایمان طبیعی داشته باشید.

استرس خود را کنترل کنید. زیرا استرس در دوران بارداری باعث ایجاد مشکلات زیادی برای جنین و مادر می شود.

کار در دوران بارداری

اگر برای بارداری آماده می شوید و در حال حاضر بیرون از خانه کار می کنید باید از همین الان به فکر باشید که آیا کار کردن شما در دوران بارداری درست است یا نه؟

اکثر زنان در دوران بارداری می توانند کار کنند، اما این موارد را باید در نظر بگیرید:

  • از کار کردن با مواد شیمیایی، قرار گرفتن در معرض مواد مضر، بلند کردن اجسام سنگین، سر و صدای زیاد، ایستادن طولانی مدت و دمای شدید اجتناب کنید.
  • غذاهای سرشار از آهن و پروتئین می توانند به جلوگیری از خستگی کمک کنند.
  • استراحت های کوتاه و مکرر داشته باشید.
  • در طول روز مایعات بنوشید.

سلامت روانی

سلامت روان نحوه تفکر، احساس و رفتار ما در کنار زندگی است. برای اینکه در بهترین حالت خود باشید، باید نسبت به زندگی خود احساس خوبی داشته باشید و برای خود ارزش قائل شوید. همه گاهی اوقات احساس نگرانی، اضطرب، غمگینی یا استرس می کنند. با این حال، اگر این احساسات از بین نرفت و در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد کرد، کمک بگیرید. در مورد احساسات و گزینه های درمانی خود با پزشک یا روانشناس صحبت کنید.

چرا باید قبل و بعد از بارداری اسید فولیک مصرف کنیم؟

اسید فولیک یک ویتامین B است که هر سلول در بدن شما برای رشد و تکامل سالم به آن نیاز دارد. مصرف آن قبل و در اوایل بارداری می تواند به جلوگیری از نقایص مادرزادی مغز و ستون فقرات (که به آن نقص لوله عصبی یا NTD نیز گفته می شود) کمک کند. نقایص مادرزادی شرایطی هستند که در هنگام تولد وجود دارند. نقص مادرزادی شکل یا عملکرد یک یا چند قسمت از بدن را تغییر می دهد. آنها می توانند در سلامت کلی، نحوه رشد بدن یا نحوه عملکرد بدن مشکلاتی ایجاد کنند.

دکتر کلارا منظمی

جراح و متخصص زنان ، زایمان، نازایی و زیبایی زنان
دکتر کلارا منظمی موفق به گذراندن دوره مقدماتی و تکمیلی لاپاراسکوپی شده اند و در دوران خدمت خود تاکنون بیش از شش هزار جراحی انجام داده اند که شامل انواع جراحی های زنان از جمله هیسترکتومی، برداشتن توده های شکم و تخمدان، بارداری های عارضه دار، زایمان سزارین و طبیعی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *