شماره تماس: 35549255-041

ساعت کاری : شنبه تا چهارشنبه از ساعت 17:00 تا 20:00

۶ دقیقه
در مورد تست پاپ اسمیر بیشتر بدانید

تست پاپ اسمیر

آنچه می خوانید...

همانطور که می دانید خانم ها با توجه به شرایط فیزیولوژی متفاوتی که دارند در طی سالیان عمرشان مورد تهدید بسیاری از بیماری ها قرار می گیرند که باید به طور مداوم با کمک انواع تکنیک های پیشگیری و تشخیصی نسبت به بروز هر نوع بیماری آگاه باشند و با از سلامتی خود به خوبی محافظت کنند تا بتوانند به طور سلامت بارداری و زایمان و هر نوع اتفاق خوشایند دیگر را به راحتی و به دور از هر گونه مشکلی تجربه کنند.

تست پاپ اسمیر چیست؟

تست پاپ اسمیر که به آن پاپ تست نیز گفته می شود، معاینه ای است که توسط متخصص زنان و زایمان محل به منظور آزمایش سرطان دهانه رحم در زنان انجام می شود. همچنین می تواند با کمک تغییراتی را در سلول های دهانه رحم شما نشان دهد که بعداً ممکن است به سرطان تبدیل شود.

زمان انجام تست پاپ اسمیر

آزمایش پاپ اسمیر برای بررسی تغییرات در سلول های دهانه رحم قبل از تبدیل شدن آن ها به سرطان انجام می شود. اگر به سرطان مبتلا هستید، یافتن زودهنگام آن بهترین فرصت را برای مبارزه با آن به شما می دهد. اگر این کار را نکنید، یافتن تغییرات سریع سلول می تواند از ابتلا به سرطان جلوگیری کند.

زنان در سنین 21 تا 65 سال باید بطور منظم تست پاپ اسمیر انجام دهند. این که هر چند مرتبه این کار را انجام دهید به سلامت کلی شما بستگی دارد و این که آیا در گذشته آزمایش پاپ اسمیر غیرطبیعی داشته اید یا نه.

چه زمانی پاپ اسمیر انجام می شود
چه زمانی باید تست پاپ اسمیر بدهیم.؟

چند بار باید آزمایش پاپ اسمیر انجام دهم؟

شما باید هر 3 سال یکبار از سنین 21 تا 65 سال این آزمایش را انجام دهید. شما می توانید آزمایش پاپ خود را با آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) از سن 30 سالگی ترکیب کنید. اگر این کار را انجام دهید، هر 5 سال می توانید آزمایش کنید بجای. HPV شایع ترین عفونت مقاربتی (STI) است و با سرطان دهانه رحم مرتبط است.

اگر نگرانی های خاصی در مورد سلامتی دارید ، ممکن است پزشک توصیه کند که بیشتر اوقات عمل پاپ انجام دهید. برخی از این موارد عبارت اند از:

  • سرطان دهانه رحم یا آزمایش پاپ که سلول های پیش سرطانی را نشان می دهد
  • عفونت HIV
  • یک سیستم ایمنی ضعیف به دلیل پیوند عضو، شیمی درمانی یا استفاده مزمن از کورتیکواستروئید
  • قبل از تولد در معرض دی اتیل استیل بسترول (DES) قرار گرفته اید.

آمادگی های لازم قبل از پاپ اسمیر

در طول دوره قاعدگی نباید آزمایش پاپ اسمیر داشته باشید. خونریزی شدید می تواند بر دقت آزمایش تأثیر بگذارد. اگر آزمایش شما در آن زمان از ماه برنامه ریزی شد، از پزشک خود بخواهید که آیا می توانید زمانبندی مجدد دهید.

برای دقیق ترین آزمایش پاپ اسمیر، پزشکان توصیه می کنند مراحل زیر را شروع کنند ، این شروع 48 ساعت قبل از آزمایش شما است.

  • رابطه جنسی برقرار نکنید و از مواد روان کننده استفاده نکنید.
  • از اسپری یا پودرهای نزدیک واژن استفاده نکنید.
  • هیچ چیز را وارد واژن نکنید، از جمله تامپون، دارو، کرم و شیاف.
  • واژن را با آب، سرکه یا مایعات دیگر شستشو ندهید.

نحوه انجام  پاپ اسمیر

این آزمایش در مطب پزشک یا کلینیک شما انجام می شود. حدود 10 تا 20 دقیقه طول می کشد.

روی میز می خوابید و پاهایتان را محکم در رکاب ها قرار داده اید. پاها را باز می کنید و پزشک یک ابزار پلاستیکی یا فلزی (اسپکولوم) را به واژن وارد می کند. آن ها آن را باز می کنند تا دیواره های واژن را گسترده کند. این به آن ها امکان می دهد دهانه رحم شما را ببینند. پزشک شما با استفاده از یک سواب نمونه ای از سلول ها را از دهانه رحم شما می گیرد. آن ها را درون یک ماده مایع در یک ظرف کوچک قرار داده و برای بررسی به آزمایشگاه می فرستند.

تست پاپ صدمه ای نمی زند اما ممکن است کمی احساس فشار یا فشار کنید.

نتایج پاپ اسمیر

پزشک شما آن ها را ظرف چند روز دریافت می کند. آن ها یا منفی (طبیعی) یا مثبت (غیر عادی) برمی گردند.

نتیجه طبیعی

نتیجه منفی چیز خوبی است. این بدان معناست که پزشک شما هیچ سلول پیش سرطانی یا سرطانی در دهانه رحم شما پیدا نکرده است.

نتیجه غیر عادی

اگر نتایج شما مثبت شد، به این معنی نیست که سرطان دارید.

دلایل مختلفی برای انجام تست پاپ اسمیر غیرطبیعی وجود دارد.

التهاب خفیف یا تغییرات جزئی سلول (دیسپلازی)

HPV یا عفونت دیگر

سرطان یا پیش سرطان

خطای تست آزمایشگاه

اگر کمی قبل از انجام تست پاپ اسمیر رابطه جنسی یا استفاده از دیافراگم داشته باشید، التهاب ممکن است اتفاق بیفتد.

اگر التهاب یا تغییرات جزئی سلولی دارید، ممکن است پزشک رویکرد “منتظر بمانید” را انتخاب کنید. آن ها ممکن است به شما پیشنهاد دهند که طی چند ماه آزمایش پاپ دیگری انجام دهید. اگر تا آن زمان سلول های غیرطبیعی پاک نشده باشند، ممکن است پزشک آزمایشات بیشتری را تجویز کند. اینها ممکن است شامل روشی به نام کولپوسکوپی باشد.

در طی کولپوسکوپی، دکتر شما همانند آزمایش پاپ اسکولوم را در واژن قرار می دهد. این بار، آن ها با کولپوسکوپ به دهانه رحم نگاه می کنند. این ابزاری است که دارای یک لنز و یک نور شدید است که به شما اجازه می دهد تا دکتر رحم شما را بهتر ببیند. پزشک شما دهانه رحم شما را با سرکه یا محلول مایع دیگر پاک می کند. این مناطق دارای مناطق مشکوک را برجسته می کند. پزشک شما می تواند آن ها را از طریق لنز روی کولپوسکوپ ببیند.

اگر آن ها مناطقی را پیدا کنند که به نظر مناسب نمی رسند، نمونه برداری می کنند (نمونه برداری). آن ها نمونه را برای آزمایش بیشتر به آزمایشگاه می فرستند. آن ها ممکن است دهانه رحم شما را با یک محلول شیمیایی سواب کنند تا خونریزی را محدود کند.

خطرات پاپ اسمیر

انجام تست پاپ اسمیر یک روش ایمن محسوب می شود. اما ممکن است این آزمایش برخی از سلول های غیرطبیعی یا سرطان های دهانه رحم را از دست بدهد (منفی کاذب). با پزشک خود در مورد مزایا و خطرات غربالگری سرطان دهانه رحم صحبت کنید.

نتیجه گیری

چنانچه سوالی در خصوص این نوع از تست های تشخیص بیماری های زنان در ذهن تان ابهام ایجاد کرده است می توانید آن را در قالب پرسشی در انتهای این مقاله در بخشی تحت عنوان “دیدگاه” مطرح کنید تا دکتر منظمی با دانش و تخصصی که دارند در اولین فرصت نسبت به پاسخگویی آن اقدام می کنند.

دکتر کلارا منظمی

جراح و متخصص زنان ، زایمان، نازایی و زیبایی زنان
دکتر کلارا منظمی موفق به گذراندن دوره مقدماتی و تکمیلی لاپاراسکوپی شده اند و در دوران خدمت خود تاکنون بیش از شش هزار جراحی انجام داده اند که شامل انواع جراحی های زنان از جمله هیسترکتومی، برداشتن توده های شکم و تخمدان، بارداری های عارضه دار، زایمان سزارین و طبیعی می باشد.

2 پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *