شماره تماس: 35549255-041

ساعت کاری : شنبه تا چهارشنبه از ساعت 17:00 تا 20:00

۸ دقیقه
تعیین-جنسیت

تعیین جنسیت

آنچه می خوانید...

یکی از دغدغه های زنان جوان و همسرانشان این است که فرزند آن ها که قرار است به دنیا بیاید چه جنسیتی خواهد داشت. طبیعی است که برخی از افراد نسبت به یک جنسیت خاص علاقه و رغبت بیشتری داشته باشند و با توجه به این که تعداد زاد و ولد کاهش یافته است، تمایل داشته باشند در همان بارداری اول جنسیت مورد علاقه خود را داشته باشند. لذا در چنین زمان های افراد برای رسیدن به خواسته دلخواه خود اقدام به انجام روش های تعیین جنسیت می نمایند.

امروزه در جامعه تعداد زیادی از زوج ها خواستار تعیین جنسیت فرزند خود هستند، بخاطر مسائل فرهنگی و همین طور محدودیت در تعداد فرزندآوری و همچنین تمایل به داشتن فرزندانی از هر دو جنس این خواسته ممکن است وجود داشته باشد.

البته ذکر این نکته ضروری است که اساس تعیین جنسیت بر این پایه بوده است که برخی از بیماری ها وابسته به جنس می باشد و تنها در یک جنس تظاهر پیدا می کنند. به طور مثال بیماری هموفیلی فقط در نوزادان پسر بروز می کند و از این جهت تعیین جنسیت پایه ریزی شده است که مثلا تمام فرزندان ذکور یک خانواده دارای یک بیماری ژنتیکی بودند و بایستی برای این خانواده طوری تعیین جنسیت انجام می گردید که فرزند مونت سالمی داشته باشند.

تعیین جنسیت در دوران بارداری

تعیین جنسیت در طول دوران بارداری به مجموعه اقداماتی اشاره دارد که در طی آن زنان و مردان از جنسیت فرزندشان که هنوز در رحم مادر است اطلاع پیدا می کنند.

تعیین جنسیت در گذشته بدون ابزار الات پزشکی و با روش های سنتی انجام می پذیرفت. اما این روزها دستگاه ها و ابزار های نوین و پیشرفته ای در این زمینه به متخصصین کمک می کند.

تعیین جنسیت

سونوگرفی یکی از روش های رایجی است که در ماه چهارم و هفته شانزدهم بارداری زنان می توانند با تصویربرداری از بخش های داخلی رحمی و مشاهده دستگاه تناسلی جنین، تعیین جنسیت کنند. البته در صورتی که در این زمان جنین به طور طبیعی چرخش نداشته باشد همین امر نیز غیر ممکن خواهد بود.

تعیین جنسیت پیش از بارداری

اگر علاقه دارید که فرزندتان دختر یا پسر باشد پیش از اقدام به بارداری باید به یک متخصص زنان مراجعه کنید و این خواسته خودتان را با وی درمیان بگذارید. زیرا روش هایی وجود دارند که انجام آن ها احتمال این که فرزندتان همان جنسیت مورد علاقه تان را داشته باشد افزایش می دهد.

انواع روش های تعیین جنسیت

تعیین جنسیت با رژیم غذایی

همان طور که می دانید روش های متعددی برای این کار وجود دارد، آنچه بیشتر مطرح می شود تعیین جنسیت با استفاده از رژیم غذایی است که در واقع برخلاف آنچه تصور می شود رژیم غذایی نقش خیلی کمرنگی در تعیین جنسیت جنین دارد.

تعیین جنسیت با تعیین زمان تخمک گذاری

یکی از روش های تعیین جنسیت با تعیین زمان تخمک گذاری می باشد، که به دو روش طبیعی و IUI انجام می شود.

تعیین جنسیت با IUI

در این روش بسته به وضعیت تخمدان های خانم داوطلب با دارو یا بدون دارو زمان دقیق و ساعت تخمک گذاری مشخص می شود و همزمان همسر فرد در آزمایشگاهی که از قبل مشخص شده است، نمونه اسپرم گرفته می شود و در این آزمایشگاه طی فرآیندهای نسبتا طولانی و با استفاده از دستگاه های مانند سانتریفیوژ و غیره اسپرم های X و  Y به طور نسبی از یکدیگر جدا می شوند و بسته به جنسیت دلخواه هر کدام از این ها در مطب به صورت سرپایی داخل رحم تزریق می شود.

به طور معمول خانم داوطلب به مدت سی تا شصت دقیقه در مطب تحت مراقبت خواهند بود و سپس به منزل می روند. درمان های تکمیلی برای اطمینان از بارداری به فرد داده می شود.

در صورت موفقیت IUI در هر سیکل تقریبا  بیست و پنج تا سی درصد احتمال بارداری وجود دارد و در صورت باردار شدن هفتاد و پنج تا هشتاد درصد احتمال کسب جنسیت دلخواه وجود دارد و بیمار در روز انجام IUI بهتر است استراحت نماید و تا زمان سیکل قاعدگی بعدی از فعالیت سنگین خودداری نماید.

نحوه انجام آی یو آی

در این روش پزشک متخصص مقادیری از منی مرد را برداشت می کند. سپس در یک مرحله سانترفیوژ یا شستشو اسپرم هایی که شامل x ,y  هستند را از یکدیگر جدا می کند. سپس آن دسته از اسپرم هایی که شانس تشکیل جنین با یک جنسیت خاص را افزایش می دهند به داخل رحم تزریق می شود.

در روش آی یو آی هزینه های درمانی و روند تعیین جنسیت نسبت به روش آی وی اف کمتر است اما از طرف دیگر تعیین جنسیت از قطعیت کمتری برخوردار است. یعنی تا حدودی احتمال دارد که جنسیت فرزند مخالف چیزی باشد که برای آن برنامه ریزی انجام شده است.

تعیین-جنسیت-با-آی-یو-آی

تعیین جنسیت با IVF

یکی دیگر از روش های تعیین جنسیت آی وی اف می باشد که قطعی ترین روش برای تعیین جنسیت می باشد. در حقیقت این روش درمانی و لقاح در آزمایشگاه انجام می شود و جنسیت دلخواه جنین تعیین می گردد و پس از تعیین جنین در داخل رحم کاشته می شود.

مشخص است که درصد موفقیت تعیین جنسیت با IVF بالاست ولی از ایرادات این روش درمانی هزینه بالای آن می باشد و فرآیند طولانی را بیمار می بایست طی نماید.

در روش آی وی اف تمامی مراحل لقاح در فضای آزمایشگاه طی می شود و بعد از این که جنسیت خاصی مورد تایید بود در داخل رحم تزریق می شود.

اولین مرحله از این روش این است که تخمک های سالم و بالغ از بدن زن تخلیه می شود. سپس با ترکیب تخمک ها با اسپرم مرد عمل لقاح مصنوعی در فضای آزمایشگاه انجام می شود. بعد از ترکیب اسپرم و تخمک جنین تشکیل می شود. به مدت 48 ساعت در محیط آزمایشگاه انواع آزمایش های ژنتیکی روی جنین انجام می شود و بعد از تعیین جنسیت می توانند آن را به داخل رحم منتقل کنند.

تعیین جنسیت به صورت طبیعی

در صورتی آنکه بیمار تمایل به انجام IUI در مطب نداشته باشد، کلیه مراحل قبلی انجام می شود و زمان و ساعت دقیق تخمک گذاری به بیمار گفته خواهد شد ولی به صورت طبیعی این امر صورت می گیرد و مشخص خواهد بود درصد موفقیت و جنسیت دلخواه در این روش کمتر از IUI خواهد بود.

مزایای روش آی وی اف در تعیین جنسیت

مهم ترین مزایایی را که می توانیم برای روش آی وی اف برشماریم موارد زیر هستند:

 • بهترین و قطعی ترین روش در زمینه تعیین جنسیت است. بنابراین کسانی که این روش را انجام می دهند نسبت به جنسیت فرزندشان یقین دارند.
 • در صورتی که بارداری اتفاق نیفتد ( بعد از انجام آی وی اف) این امکان فراهم است که دوباره از جنین های فریز شده استفاده شود.
 • در روند آی وی اف و پیش از تزریق جنین به داخل رحم تمامی بیماری ها و ناهنجاری های جنینی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

تعیین-جنسیت-با-آی-وی-اف

عوارض تعیین جنسیت با آی وی اف

تاکنون بسیاری از زنان و مردان توانسته اند به کمک روش آی وی اف بارداری را تجربه کنند و تعیین جنسیت انجام دهند. این روش جزء انواع روش های علمی است که نتایج آن بارها و بارها مورد بررسی و ارزیابی متخصصین و پژوهشگران قرار گرفته است و هنوز عوارض خاصی برای این روش ذکر نشده است.

تنها نکته ای که در زمینه آی وی اف وجود دارد این است که احتمال دارد جنین تشکیل شده در رحم مادر باقی نماند و از بین برود. در این موارد از جنین های دیگری که فریز کرده اند می توانند برای بار دوم برای بارداری زنان کمک بگیرند.

بنابراین زنان هیچ نگرانی ای نخواهند داشت و در مرحله دوم با هزینه کمتری می توانند مجدد برای بارداری با این روش اقدام کنند.

هزینه تعیین جنسیت

یکی از مهم ترین سوالاتی که زنان و مردان می پرسند این است که روش های مختلف تعیین جنسیت چه هزینه هایی برای آن ها در پی خواهد داشت.

باید گفت روش های تعیین جنسیت متفاوت بوده و هزینه های هر کدام نیز مختلف می باشد. اما به طور کلی موارد زیر در تعیین هزینه تعیین جنسیت اثر گذار است:

 • میزان و تعداد جنین های تشکیل شده در هر نوبت
 • تعداد دفعاتی که افراد برای انجام این روش اقدام می کنند.
 • مرکزی که به آن مراجعه می کنید بسته به میزان اعتبار و تخصص پرسنل و متخصصینی که در آن مرکز فعالیت های درمانی انجام می دهند هزینه های مختلفی را دریافت می کنند.
 • هزینه های مربوط به انواع آزمایشاتی که روی جنین تشکیل شده، انجام می شود از جمله آژمایش های ژنتیکی و جنسیتی

خاتمه

در مقاله ی حاضر در بخش های مختلفی تلاش کردیم به پرتکرار ترین پرسش هایی که از سوی زنان و مردان پرسیده می شود پاسخ گوییم.

پیشنهاد می کنیم در صورتی که پرسش شما در طی این متن پاسخ داده نشده است و یا اینکه در زمینه مطالب مطرح شده پرسش هایی برای شما ایجاد شده است حتماً آن را در زیر همین مقاله و در بخش کامنت ها با ما درمیان بگذارید. زیرا که در اسرع وقت پاسخ دقیق و تخصصی را با بیانی ساده در اختیار شما قرار خواهیم داد.

دکتر کلارا منظمی

جراح و متخصص زنان ، زایمان، نازایی و زیبایی زنان
دکتر کلارا منظمی موفق به گذراندن دوره مقدماتی و تکمیلی لاپاراسکوپی شده اند و در دوران خدمت خود تاکنون بیش از شش هزار جراحی انجام داده اند که شامل انواع جراحی های زنان از جمله هیسترکتومی، برداشتن توده های شکم و تخمدان، بارداری های عارضه دار، زایمان سزارین و طبیعی می باشد.

6 پاسخ
 1. سلام خانم بنده چهل ساله هستن کم کاری تیروئید و قند خونشون بالایی دارند وهردو کنترل شده اند و اسپرم بنده ضعیفه میشه از طریق آزمایشگاهی تعیین جنسیت بشه و هزینه تقریبی چقدره. ضمنا یه هفته هست تماما آزمایش سونوگرافی عکس رنگی انجام شده ممنون

 2. سلام و‌وقت بخیر دکتر منظمی
  ببخشید بنده ۱۲ساله ازدواج کردم و هیچگاه اقدام به بارداری نداشتم
  میخوام که اقدام کنم و ترجیحاً فرزندم دوقلو پسر باشه
  چه روشی رو برای این کار پیشنهاد میدین؟،مچکرم

  1. با سلام
   برای گرفتن نوبت مشاوره با شماره مندرج در سایت تماس بگیرید .. باید شرایط شما و همسرتان بررسی بشه

 3. سلام وعرض ادب بنده عموی دارم که چهارتا دختر دارن الان خودش تمام از کارافتاده و میخواد فرزند پسر داشته باشد گفتم شما کاشت میکنید هرچی هزینه داشته باشد میدهیم فقط پسردار بشه و زنش۴۴سالش هست گفتم اگر راحل در اختیار ما بزارید و آدرس مطب و شماره بهمون بدید نوبت بکیریم و بیایم خدمتتون از استان کردستان میایم

  1. با سلام
   تبریز، خیابان هفده شهریور جدید برج آذربایجان، طبقه ششم، واحد G
   04135549255

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *