شماره تماس: 35549255-041

ساعت کاری : شنبه تا چهارشنبه از ساعت 17:00 تا 20:00

دکتر کلارا منظمی » عمل زیبایی زنان » جراحی پرینوپلاستی
۵ دقیقه
جراحی پرینوپلاستی در تبریز

جراحی پرینوپلاستی

آنچه می خوانید...

زایمان، افزایش سن و بیماری های زنان ممکن است منجر به برخی تغییرات ناخواسته در ناحیه بین مقعد و واژن شود. این ناحیه که به عنوان پرینه شناخته می شود، می تواند افتادگی و آسیب و زخم قابل توجهی داشته باشد. پرینورافی یک روش جراحی است که شامل بازسازی دهانه واژن و پرینه به دلایل زیبایی و یا پزشکی است. امروز می خواهیم درباره جراحی پرینوپلاستی یا پرینورافی و علل انجام آن با شما صحبت کنیم.

جراحی پرینوپلاستی یا پرینورافی چیست؟

جراحی پرینوپلاستی یا پرینورافی چیست؟

زایمان، صدمات فیزیکی، از دست دادن بافت و حتی افزایش سن شایع‌ترین دلایلی هستند که باعث می‌شوند زنان تحت عمل‌های زیبایی در پرینه، یعنی ناحیه واقع بین واژن و مقعد قرار بگیرند. دلیل آن هم میل به تغییر ظاهر و هم برای بهبود کیفیت زندگی و لذت جنسی است. پرینوپلاستی که پرینورافی نیز نامیده می‌شود، برداشتن ضایعات و چسبندگی‌ها در پرینه و بازیابی عضلات در دهانه واژن است. هدف آن نیز بازگرداندن شکل صحیح واژن است که به دلیل صدمات تغییر شکل داده است، به ویژه آسیب های مرتبط با زایمان و پارگی این ناحیه در زایمان طبیعی، با این جراحی خانم ها فرصتی برای داشتن یک زندگی جنسی رضایت بخش دارد و در عین حال ظاهر و عملکرد واژن را نیز بهبود می بخشد. اگر قصد بارداری مجدد داشته باشید، پرینوپلاستی هیچ عارضه ای برای بارداری بعدی شما ایجاد نمی کند.

چرا زنان ممکن است نیاز به پرینوپلاستی داشته باشند؟

برخی از زنان در طول زایمان دچار پارگی واژن می شوند یا پزشک ممکن است برای کمک به بیرون آوردن نوزاد، پرینه را برش دهد. بعداً، این می تواند منجر به احساس شلی واژن و سایر مشکلات شود.

با این حال، زایمان تنها دلیل این مشکلات نیست. از سایر علل انجام این جراحی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وجود اسکارهای ناخوشایند پس از پارگی یا دوخت پرینه
 • مشکل در تخلیه روده یا افتادگی اندام تناسلی
 • نارضایتی در هنگام رابطه جنسی
 • عفونت های مکرر واژن
 • درد هنگام مقاربت
 • درد هنگام لمس پرینه یا پوشیدن لباس زیر تنگ

کاندیدهای مناسب جراحی پرینورافی

 1. خانم هایی که در طول زایمان واژینال، پرینه آن ها پاره شده است. این می تواند منجر به کاهش حس جنسی و همچنین تغییر در عادات روده شود.
 2. زنان با دهانه بزرگ واژن: اگر دهانه واژن خیلی باز باشد، می‌تواند موجب کاهش رضایت جنسی در حین مقاربت، عفونت‌های دستگاه ادراری و سایر مسائل پزشکی شود. در این شرایط، بافت‌های دهانه واژن و پرینه با جراحی سفت می شود.
 3. زنانی که از آسیب یا تروما به دهانه واژن، پرینه و حتی مقعد رنج می برند.
 4. علائمی که ممکن است نیاز به پرینوپلاستی داشته باشید. علائم نیاز به پرینوپلاستی عبارتند از:
 5. در معاینه، پزشک متخصص زنان می تواند بافت اسکار و آسیب دیدگی را ببیند و می تواند جدا شدن عضلات را در دو طرف دهانه واژن احساس کند.
 6. خروج باد از واژن: هوایی که به داخل و خارج حرکت می کند و باعث ایجاد صداهای در حین رابطه جنسی یا در زمان های دیگر شود.
 7. افتادگی واژن به دلیل ضعف عضلات در دهانه واژن
 8. بافت اسکار باعث درد یا ظاهر نامطلوب شده است.
 9. احساس شل یا گشاد شدن واژن

بسیاری از زنانی که نیاز به پرینوپلاستی دارند نیز علائم دیگری را تجربه می کنند که در زیر ذکر شده است. این علائم اغلب با شل شدن دیواره پشتی واژن همراه است که باعث می شود:

 • کاهش حس جنسی                   
 • یبوست
 • هموروئید

از آنجایی که آسیب ناشی از زایمان یا تروما روی واژن و همچنین دهانه آن تأثیر می گذارد، بسیاری از زنان ترجیح می دهند که جوانسازی واژن را همراه با پرینوپلاستی انجام دهند.

جراحی پرینوپلاستی چگونه انجام می شود؟

پرینوپلاستی با استفاده از تکنیک‌های جراحی کم تهاجمی انجام می‌شود که امکان بهبود سریع‌تر و اسکارهای کمتر قابل مشاهده را فراهم می‌کند. پرینورافی به صورت بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی نیز امکان پذیر است. در حین عمل، پوست اضافی برداشته می شود و لایه های عضلانی عمیق تر ترمیم می شوند، سپس لبه های بریده شده با بخیه قابل جذب بسته می شود. پرینوپلاستی یک عمل سرپایی است و معمولا بین 30 دقیقه تا یک ساعت طول می کشد. پس از چند ساعت تحت نظر جراح زیبایی زنان، بیمار می تواند به خانه برگردد.

دوران نقاهت بعد از پرینورافی

پرینوپلاستی یک عمل سرپایی است و بیمار معمولا چند ساعت پس از اتمام آن به خانه باز می گردد. در روزهای اول بعد از جراحی ممکن است در نواحی جراحی احساس فشار و درد و همچنین سوزش داشته باشید. برای یک یا دو هفته پس از عمل، پرینه ممکن است متورم شود. پوست معمولاً بدون عارضه بهبود می یابد و هیچ جای زخمی وجود ندارد. برای تقریباً 6 تا 8 هفته پس از پرینوپلاستی، بیماران باید از فعالیت جنسی خودداری کنند تا امکان بهبودی مناسب فراهم شود.

اکثریت قریب به اتفاق زنان پس از جراحی بدون عارضه به خوبی بهبود می یابند. با این حال، مانند تمام جراحی ها، خطراتی مانند خونریزی، عفونت، زخم، درد و مقاربت دردناک وجود دارد. البته این موارد نادر است و در صورتی ایجاد می شود و ماندگار خواهند ماند که این عمل را نزد فرد غیر متخصص انجام دهید یا مراقبت های بعد از عمل را به خوبی انجام ندهید.

چه مدت بعد از پرینوپلاستی طول می کشد تا بهبود یابید؟

مدت زمان استراحت بعد از پرینوپلاستی حدود 2 هفته است. در این مدت بهتر است لباس های گشاد بپوشید و از هر کاری بیش از حد سخت پرهیز کنید. در این مدت معمولاً نیاز به تسکین درد دارید. از گذاشتن تامپون و آمیزش باید حداقل به مدت 6 تا 8 هفته اجتناب شود. پس از این مدت معمولاً می توانید فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید. بهبودی پس از 3-4 ماه کامل می شود.

دکتر کلارا منظمی

جراح و متخصص زنان ، زایمان، نازایی و زیبایی زنان
دکتر کلارا منظمی موفق به گذراندن دوره مقدماتی و تکمیلی لاپاراسکوپی شده اند و در دوران خدمت خود تاکنون بیش از شش هزار جراحی انجام داده اند که شامل انواع جراحی های زنان از جمله هیسترکتومی، برداشتن توده های شکم و تخمدان، بارداری های عارضه دار، زایمان سزارین و طبیعی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *