شماره تماس: 35549255-041

ساعت کاری : شنبه تا چهارشنبه از ساعت 17:00 تا 20:00

دکتر کلارا منظمی » عمل زیبایی زنان » علت خارش بعد از لابیاپلاستی
۵ دقیقه
علت خارش بعد از لابیاپلاستی

علت خارش بعد از لابیاپلاستی

آنچه می خوانید...

عمل لابیاپلاستی یکی از شایع ترین جراحی های زیبایی زنان است، که علاوه بر جنبه های درمانی، جنبه زیبایی داشته و در قرینه شدن لابیا نیز مفید و موثر واقع می شود. خارش بعد از لابیاپلاستی از مهمترین عوارض این جراحی است، که در همه افراد بروز می یابد.
خارش بعد از عمل لابیاپلاستی امری طبیعی و عادی پس از این جراحی است. چنانچه خارش با تورم و درد بعد از عمل لابیاپلاستی همراه باشد از حالت طبیعی خود خارج می شود و نیازمند مراجعه به پزشک متخصص زنان است.

دلایل خارش بعد از لابیاپلاستی

دلایل خارش بعد از لابیاپلاستی

معمولاً بعد از لابیاپلاستی در دوره‌ای کوتاه فرد خارش شدیدی را احساس می‌نماید. برخی از این خارش‌ها بسیار نگران می‌شوند، زیرا اغلب زنان خارش را نشانه‌ای عفونت می‌دانند. خارش بعد از لابیاپلاستی، در دو حالت اتفاق می‌افتد:

ترمیم بخیه

بخیه لابیاها معمولا بعد از 3 روز شروع به ترمیم شدن می کنند که شخص ممکن است با خارش شدیدی روبرو شود ، در مواقعی که این حالت رخ می دهد ، شخص باید از کرم ترمیمی استفاده نماید ، تا علاوه بر تسریع در روند بهبودی زخم ها و بخیه ها ، خارش این ناحیه کمی کمتر شود . تنها دلیل این خارش روند ترمیم پوست و جوش خوردن بخیه ها است.  که مدت زمان خارش بسته به پوست هر شخص متفاوت است .

عفونت لابیاها

در مواقعی که عفونت لابیاها رخ می دهد شخص با خارش ، درد ، و در برخی از موارد با تورم روبرو می شود ، اگر شخص ترشحات غیرطبیعی داشته باشد ، حتما باید به پزشک و جراح زیبایی خود مراجعه نماید . خارش های شدیدی که شما نتوانید آنها را تحمل کنید بعد از لابیا پلاستی طبیعی نیستند. رعایت بهداشت کمک شایانی به کاهش عفونت لابیاها می کند .

علت خونریزی بعد از لابیاپلاستی نشانه چیست ؟

زخم های ایجاد شده بعد از لابیاپلاستی مانند زخم های دیگر مدت زمانی را برای بهبود نیاز دارند و ترشح و خارش علائم ترمیم زخم می باشند پس سعی کنید در این مدت زخم ها را دستکاری نکنید و فقط از داروهای تجویز شده استفاده کنید و نکات بهداشتی را رعایت کنید تا روند بهبودی به خوبی پیش برود و به عوارض بعد از آن دچار نشوید.

مراقبت های لازم برای کاهش خارش بعد از لابیاپلاستی

 • برای کنترل این خارش بعد از لابیاپلاستی از بخیه‌های لابیاپلاستی به خوبی مراقبت کنیم.
 • سعی کنید تا بهبود کامل بخیه‌ها از محل بخیه‌ها به خوبی نگهداری کنید.
 •  بعد از دو الی سه روز استحمام کنید، مدت حمام کردن شما باید کوتاه باشد و در عین حال از نشستن روی زمین و داخل وان یا تشت جداً خودداری شود، زیرا این موضوع می‌تواند به عفونی کردن زخم‌ها و بخیه‌ها منجر شود.
 • به طور مرتب برای پاکسازی پمادها و کرم‌های ترمیم قبلی، بهتر است که ناحیه مربوطه با آب و صابون شستشو شود و یا می‌توان از ژل‌های شستشو استفاده کرد که به تجویز و انتخاب پزشک شما بستگی دارد.
 • در هنگام شستشو نباید کوچکترین فشاری با دست یا جریان آب به بخیه‌ها وارد شود، با صبر و حوصله اقدام به شستشو لبیاها کنید.
 • پس از هربار شستشو با حوله یا دستمالی تمیز و بدون پرز، محل بخیه را کاملاً خشک نمایید، این عمل باید بدون کشیدن دستمال یا حوله بر روی بخیه‌ها باشد بلکه باید آرام آن را بر روی بخیه‌ها قرار داد و به آرامی برداشت.
 •  روی بخیه‌ها برای استریل ماندن، آنتی‌بیوتیک‌های تجویز شده را بمالید و اگر از نوع خوردنی نیز برای شما تجویز کرده‌اند، حتما به صورت منظم از آن استفاده کنید.
 •  پس از زمانی پزشک شما، دستور استفاده از کرم‌های ترمیمی را می‌دهد، این کرم‌های ترمیمی سبب جوش خوردن سریع بخیه‌ها می‌شوند؛ اگر پزشک شما با تکنیکی صحیح لبیاها را بخیه زده باشد، شما با استفاده از کرم‌های ترمیمی می‌توانید از برجای ماندن بخیه‌ها جلوگیری کنید.
 • برای باز نشدن بخیه‌ها از فعالیت‌های فیزیکی و سخت جدا خودداری کنید و یا سعی بر بلند کردن اجسام سنگین نکنید، زیرا این کار باعث تحمیل فشار زیادی به ناحیه لبیاها می‌شود.
 •  تا بهبود کامل شرایط شما، اقدام به رابطه جنسی نکنید (معمولاً این زمان یک ماه و نیم تا دو ماه است)
 • با رعایت نکات لازم، می‌توان به خوبی از بخیه‌ها مراقبت کرد و خارش آن‌ها را به حداقل رساند.

تورم بعد از عمل لابیاپلاستی

تورم های بافت ناحیه تناسلی پس از جراحی طبیعی است و این عارضه با استفاده از کمپرس سرد و پمادهای موضعی برطرف خواهد شد. اما بهتر است بدانید که انجام برخی فعالیت ها ممنوع خواهد بود.ناحیه تناسلی به دلیل آنکه یک ناحیه بسیار حساس است در صورتی که پس از جراحی فرد به مدت طولانی بایستد این امر سبب بروز فشار بر ناحیه تناسلی و در نهایت منجر به ایجاد تورم و احساس ناراحتی در فرد می گردد.

در هفته اول پس از جراحی لابیاپلاستی فرد می بایست بسیار مراقب باشد، به ویژه زمانی که لابیاپلاستی با لیزر انجام می گردد در چند روز ابتدایی میزان تورم بسیار خواهد بود و به همین منظور استفاده از پماد های موضعی و کمپرس سرد جهت کاهش تورم یک امر ضروری خواهد بود.

میزان تورم پس از لابیاپلاستی بسته به نوع تکنیک جراحی متفاوت خواهد بود. به طور معمول زمانی که لابیاپلاستی با لیزر انجام شود، میزان تورم پس از جراحی کمی بیشتر خواهد بود و حتی در مواردی تورم سبب نامتقارن شدن شکل لابیاها می شود که این یک امر طبیعی است و جای هیچ گونه نگرانی نخواهد بود.

البته در صورت بروز تورم و درد با پزشک متخصص زنان خود مشورت نمایید.

رابطه جنسی بعد از لابیاپلاستی چگونه است ؟

به مدت دو ماه تا زمان بهبود کامل ناحیه تناسلی بایستی از برقراری تماس جنسی اجتناب کنید به دلیل آنکه ناحیه تناسلی یک بافت ظریف است و جوش خوردن بخیه ها طی چند روز انجام می گردد اما ترمیم اصلی از داخل بافت دو ماه به طول خواهد انجامید، لذا به هیچ عنوان نبایست در این زمان به ناحیه مورد نظر فشاری وارد گردد. بنابراین برای رسیدن به نتیجه مطلوب از برقراری رابطه جنسی پس از لابیاپلاستی به مدت دو ماه اجتناب ورزید.

دکتر کلارا منظمی

جراح و متخصص زنان ، زایمان، نازایی و زیبایی زنان
دکتر کلارا منظمی موفق به گذراندن دوره مقدماتی و تکمیلی لاپاراسکوپی شده اند و در دوران خدمت خود تاکنون بیش از شش هزار جراحی انجام داده اند که شامل انواع جراحی های زنان از جمله هیسترکتومی، برداشتن توده های شکم و تخمدان، بارداری های عارضه دار، زایمان سزارین و طبیعی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *