شماره تماس: 35549255-041

ساعت کاری : شنبه تا چهارشنبه از ساعت 17:00 تا 20:00

دکتر کلارا منظمی » تشخیص و درمان » زگیل تناسلی؛ از علت تا درمان
۱۰ دقیقه
همه چیز در مورد زگیل تناسلی

زگیل تناسلی؛ از علت تا درمان

آنچه می خوانید...

زگیل های تناسلی یکی از رایج ترین انواع عفونت های مقاربتی است. تقریباً همه افراد فعال جنسی در برخی از مراحل زندگی خود حداقل به یك نوع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، ویروسی كه باعث زگیل های تناسلی می شود، آلوده می شوند.

زگیل های تناسلی بر بافت های مرطوب ناحیه تناسلی تأثیر می گذارد. آن ها می توانند مانند برجستگی های کوچک و گوشتی به نظر برسند و یا ظاهری شبیه گل کلم دارند. در بسیاری از موارد، زگیل ها برای دیده شدن بسیار کوچک هستند.

برخی از سویه های HPV دستگاه تناسلی می توانند باعث ایجاد زگیل تناسلی شوند، در حالی که برخی دیگر باعث سرطان می شوند. واکسن ها می توانند به محافظت در برابر برخی از گونه های HPV دستگاه تناسلی کمک کنند.

علائم زگیل تناسلی

در زنان، زگیل های تناسلی می توانند روی مجرا، دیواره های واژن، ناحیه بین دستگاه تناسلی خارجی و مقعد، کانال مقعد و دهانه رحم رشد کنند. در مردان، ممکن است در نوک یا شاخه آلت تناسلی ، بیضه یا مقعد ایجاد شوند.

زگیل تناسلی هم چنین می تواند در دهان یا گلو شخصی که با فرد آلوده تماس جنسی دهانی داشته است ایجاد شود.

علائم و نشانه های زگیل های تناسلی عبارتند از:

تورم های کوچک، گوشتی، قهوه ای یا صورتی در ناحیه تناسلی

شکلی شبیه گل کلم ناشی از چندین زگیل نزدیک به هم

خارش یا ناراحتی در ناحیه تناسلی شما

خونریزی همراه با مقاربت

زگیل های تناسلی می توانند آنقدر ریز و صاف باشند که دیده نشوند. با این حال به ندرت، زگیل های تناسلی می توانند به خوشه های بزرگ، در کسی که دارای سیستم ایمنی تحت فشار است ، تکثیر شوند.

چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورت ایجاد برجستگی یا زگیل در ناحیه تناسلی در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید.

علل ایجاد زگیل تناسلی

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) باعث ایجاد زگیل می شود. بیش از 40 سویه HPV وجود دارد که بر ناحیه تناسلی تأثیر می گذارد.

زگیل های تناسلی تقریباً همیشه از طریق تماس جنسی پخش می شوند. برای انتقال عفونت به شریک جنسی لازم نیست که زگیل های شما دیده شود.

چه عواملی خطر بروز چنین عارضه ای را افزایش می دهد؟

بیشتر افرادی که از نظر جنسی فعال هستند، مدتی به HPV دستگاه تناسلی آلوده می شوند. عواملی که می توانند خطر ابتلا به شما را افزایش دهند عبارتند از:

  • داشتن رابطه جنسی بدون محافظت با چندین شریک
  • داشتن عفونت مقاربتی دیگر
  • داشتن رابطه با شریکی که سابقه جنسی او را نمی دانید
  • در سن جوانی فعالیت جنسی کنید
  • داشتن سیستم ایمنی به خطر افتاده ، مانند اچ آی وی یا داروهای پیوند اعضا

زگیل تناسلی چه عوارضی دارد؟

عوارض عفونت HPV می تواند شامل موارد زیر باشد:

سرطان دهانه رحم ارتباط نزدیکی با عفونت HPV دستگاه تناسلی داشته است. انواع خاصی از HPV نیز با سرطان های مقعد، آلت تناسلی مرد و دهان و گلو در ارتباط است.

عفونت HPV همیشه به سرطان منجر نمی شود، اما انجام آزمایشات منظم پاپ برای خانم ها مهم است، خصوصاً کسانی که به انواع HPV بالاتری مبتلا شده اند.

مشکلات دوران بارداری به ندرت در دوران بارداری، زگیل ها بزرگ می شوند و ادرار را دشوار می کنند. زگیل های موجود در دیواره واژن می توانند باعث کشش بافت های واژن در هنگام زایمان شوند. زگیل های بزرگ روی ولو یا واژن می توانند هنگام کشیدگی هنگام زایمان خونریزی کنند.

به ندرت، نوزادی که از مادر با زگیل های دستگاه تناسلی متولد شود، دچار زگیل در گلو می شود. کودک ممکن است برای جلوگیری از مسدود شدن راه هوایی به جراحی نیاز داشته باشد.

پیشگیری بهتر از درمان است

محدود کردن تعداد شرکای جنسی و واکسینه شدن از ابتلا به زگیل های تناسلی جلوگیری می کند. استفاده از لوازم محافظتی در هر بار رابطه جنسی ایده خوبی است، اما لزوما از شما در برابر زگیل های تناسلی محافظت نمی کند.

واکسیناسیون

سه واکسن HPV توسط سازمان غذا و دارو تأیید شده است. Gardasil 9 جدیدترین مورد برای استفاده در مردان و زنان از 9 تا 45 سال برای محافظت در برابر سرطان دهانه رحم و زگیل های تناسلی تأیید شده است.

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) واکسیناسیون معمول HPV را برای دختران و پسران 11 و 12 ساله توصیه می کند، اگرچه این تزریق در اوایل 9 سالگی انجام می شود.

برای دختران و پسران بسیار مناسب است که واکسن را قبل از تماس جنسی دریافت کنند.

عوارض جانبی ناشی از واکسن ها معمولاً خفیف بوده و شامل درد در محل تزریق، سردرد، تب درجه پایین یا علائم شبیه آنفولانزا است.

CDC اکنون به همه افراد 11 و 12 ساله توصیه می کند ، به جای برنامه سه دوز توصیه شده قبلی، دو دوز واکسن HPV را با فاصله حداقل شش ماه دریافت کنند. نوجوانان جوانتر 9 و 10 ساله و نوجوانان 13 و 14 ساله نیز می توانند بر اساس برنامه به روز شده دو دوز ، واکسن بزنند. تحقیقات نشان داده است که برنامه دو دوزه برای کودکان زیر 15 سال مثر است.

نوجوانان و جوانان که سری واکسن را بعداً، در سنین 15 تا 26 سالگی شروع می کنند، باید سه دوز واکسن را دریافت کنند.

CDC اکنون واکسیناسیون HPV را برای همه افراد از 26 سالگی که به میزان کافی واکسینه نشده اند، توصیه می کند.

زگیل تناسلی چگونه تشخیص داده می شود؟

زگیل های تناسلی اغلب از نظر ظاهری تشخیص داده می شوند. گاهی اوقات ممکن است نمونه برداری انجام شود.

  • تست پاپ اسمیر

برای خانم ها، انجام معاینات منظم لگن و آزمایش پاپ مهم است که می تواند به تشخیص تغییرات واژن و دهانه رحم ناشی از زگیل های تناسلی یا علائم اولیه سرطان دهانه رحم کمک کند.

در طی آزمایش پاپ اسمیر، پزشک شما از دستگاهی به نام اسپکولوم برای باز نگه داشتن واژن و دیدن محل عبور بین واژن و رحم (دهانه رحم) استفاده می کند. سپس او با استفاده از ابزاری با دسته بلند نمونه کوچکی از سلول ها را از دهانه رحم جمع می کند. سلول ها با میکروسکوپ از نظر ناهنجاری بررسی می شوند.

چه زمانی پاپ اسمیر انجام می شود
چه زمانی باید تست پاپ اسمیر بدهیم.؟
  • تست HPV

فقط چند نوع HPV دستگاه تناسلی با سرطان دهانه رحم ارتباط دارند. نمونه ای از سلول های دهانه رحم، که در طی آزمایش پاپ اسمیر آزمایش گرفته شده است می تواند برای این سویه های HPV سرطانزا آزمایش شود.

این تست بطور کلی مخصوص خانمهای 30 سال به بالا است. برای زنان جوان به همان اندازه مفید نیست زیرا برای آنها HPV معمولاً بدون درمان از بین می رود.

  • نمونه برداری از سلول های دهانه رحم

نحوه درمان زگیل تناسلی

اگر زگیل های شما ناراحتی ایجاد نکنند ، ممکن است نیازی به درمان نباشید. اما اگر دچار خارش ، سوزش و درد هستید و یا نگران انتشار عفونت هستید ، پزشک می تواند به شما کمک کند تا با استفاده از داروها یا جراحی شیوع بیماری را پاک کنید.

با این حال، زگیل ها اغلب پس از درمان برمی گردند. هیچ درمانی برای خود ویروس وجود ندارد.

نحوه درمان زگیل تناسلی

دارو درمانی

درمان زگیل تناسلی که می تواند مستقیماً روی پوست شما اعمال شود شامل موارد زیر است:

نظر می رسد این کرم توانایی سیستم ایمنی بدن شما را در مبارزه با زگیل های تناسلی تقویت می کند. از تماس جنسی تا زمانی که کرم روی پوست شما است ، خودداری کنید. ممکن است کاندوم و دیافراگم را ضعیف کرده و پوست همسرتان را تحریک کند.

یکی از عوارض احتمالی آن قرمزی پوست است. سایر عوارض جانبی ممکن است شامل تاول ، بدن درد یا درد ، سرفه ، بثورات و خستگی باشد.

پودوفیلین و پودوفیلوکس (کندیلوکس). پودوفیلین یک رزین گیاهی است که بافت زگیل تناسلی را از بین می برد. پزشک شما از این محلول استفاده می کند. Podofilox حاوی همان ترکیب فعال است ، اما شما می توانید آن را در خانه استفاده کنید.

هرگز podofilox را به صورت داخلی استفاده نکنید. بعلاوه ، این دارو برای استفاده در دوران بارداری توصیه نمی شود. عوارض جانبی می تواند شامل تحریک خفیف پوست ، زخم یا درد باشد.

اسید تری کلرواستیک. این روش درمانی شیمیایی زگیل های دستگاه تناسلی را می سوزاند ، و می تواند برای زگیل های داخلی استفاده شود. عوارض جانبی می تواند شامل تحریک خفیف پوست ، زخم یا درد باشد.

Sinecatechins (Veregen). این کرم برای درمان زگیل های تناسلی خارجی و زگیل های داخل یا اطراف کانال مقعدی استفاده می شود. عوارض جانبی مانند قرمز شدن پوست ، خارش یا سوزش و درد اغلب خفیف است.

سعی نکنید زگیل های تناسلی را با داروهای مسکن بدون نسخه خریداری کنید. این داروها برای استفاده در ناحیه تناسلی در نظر گرفته نشده اند.

عمل جراحی

ممکن است برای برداشتن زگیل های بزرگتر ، زگیل هایی که به داروها جواب نمی دهند یا در صورت بارداری ، زگیل هایی که ممکن است کودک در حین زایمان در معرض آن قرار گیرد ، به جراحی نیاز داشته باشید. گزینه های جراحی عبارتند از:

انجماد با نیتروژن مایع (سرما درمانی). انجماد با ایجاد تاول در اطراف زگیل شما کار می کند. با بهبود پوست ، ضایعات ضعیف می شوند و باعث می شوند پوست جدیدی ظاهر شود. ممکن است لازم باشد درمان را تکرار کنید. عوارض اصلی آن شامل درد و تورم است.

برق کشی در این روش از جریان الکتریکی برای سوختن زگیل استفاده می شود. ممکن است بعد از عمل کمی درد و تورم داشته باشید.

برداشتن جراحی پزشک شما ممکن است از ابزار خاصی برای قطع زگیل استفاده کند. برای این روش درمانی به بی حسی موضعی یا عمومی نیاز دارید و ممکن است بعد از آن درد داشته باشید.

درمان های لیزری این روش ، که از یک پرتوی شدید نور استفاده می کند ، می تواند گران باشد و معمولاً فقط برای زگیل های وسیع و مقاوم به درمان اختصاص دارد. عوارض جانبی می تواند شامل زخم و درد باشد.

شما احتمالاً با مراجعه به پزشک خانواده خود شروع خواهید کرد. زنان ممکن است قرار ملاقات با متخصصین زنان خود را تعیین کنند.

لیستی از موارد زیر تهیه کنید:

علائم و زمان شروع آن ها. علائم خود را شرح دهید و توجه داشته باشید که آیا شریک جنسی شما علائم مشابهی داشته است یا خیر.

سابقه جنسی ، از جمله تمام تماس های اخیر با منابع احتمالی عفونت، به خصوص اگر شما با یک شریک جدید رابطه محافظت نشده یا رابطه جنسی داشته باشید.

اطلاعات پزشکی کلیدی، از جمله سایر شرایطی که تحت درمان هستید.

تمام داروها ویتامین ها یا سایر مکمل هایی که مصرف می کنید، از جمله دوزها.

در مورد زگیل های تناسلی ، برخی از سوالات اساسی که باید از پزشک بپرسید شامل موارد زیر است:

به چه آزمایشاتی نیاز دارم؟

آیا باید از نظر سایر عفونتهای مقاربتی نیز آزمایش شود؟

در صورت وجود چه روش درمانی را پیشنهاد می کنید؟

بعد از شروع درمان چقدر زودتر می توانم بهبود پیدا کنم؟

آیا من مسری هستم؟ چگونه می توانم خطر انتقال این عفونت به دیگران را کاهش دهم؟

آیا همسر من باید از نظر این شرایط آزمایش شود؟

چه زمانی می توانم با خیال راحت دوباره رابطه جنسی برقرار کنم؟

آیا زگیل های تناسلی من برمی گردند؟

آیا من در معرض عوارض مربوط به زگیل های تناسلی هستم؟

چند بار باید از نظر سایر شرایط بهداشتی مرتبط با زگیل های تناسلی مورد غربالگری قرار بگیرم؟

خلاصه مطلب

چنانچه در مورد این بیماری مقاربتی سوالاتی در ذهن تان ایجاد شد می توانید در انتهای این مقاله در بخشی تحت عنوان “دیدگاه” مطرح کنید.

دکتر کلارا منظمی

جراح و متخصص زنان ، زایمان، نازایی و زیبایی زنان
دکتر کلارا منظمی موفق به گذراندن دوره مقدماتی و تکمیلی لاپاراسکوپی شده اند و در دوران خدمت خود تاکنون بیش از شش هزار جراحی انجام داده اند که شامل انواع جراحی های زنان از جمله هیسترکتومی، برداشتن توده های شکم و تخمدان، بارداری های عارضه دار، زایمان سزارین و طبیعی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *