شماره تماس: 35549255-041

ساعت کاری : شنبه تا چهارشنبه از ساعت 17:00 تا 20:00

دکتر کلارا منظمی » تشخیص و درمان » چگونگی درمان ناباروری با جدیدترین روش ها
۱۱ دقیقه
درمان-ناباروری چیست؟

چگونگی درمان ناباروری با جدیدترین روش ها

آنچه می خوانید...

امروزه زوجین متعددی را می‌بینیم که به دلیل عدم باروری دچار مشکلاتی در زندگی زناشویی خود هستند. این افراد پس از مدتی که نمی توانند بچه دار شوند نا امید شده و دچار افسردگی، اضطراب و مشکلات روحی و روانی می‌ گردند. درصد ناباروری در بین زوجین ایرانی حدود ۲۰ درصد می باشد و معمولاً این افراد می خواهند بدانند که اولین درمان یا بهترین روش درمان ناباروری چیست؟ در این مقاله سعی کرده ایم بهترین روش های درمانی را برای شما توضیح دهیم. 

ناباروری چیست؟

ناباروری زمانی اتفاق می افتد که زن و شوهر پس از داشتن رابطه جنسی منظم و بدون محافظت نتوانند باردار شوند.

ممکن است یک شریک زندگی نتواند در بارداری مشارکت کند یا این که یک زن نتواند بارداری را به طور کامل انجام دهد. غالباً این گونه تعریف می شود که بعد از 12 ماه رابطه جنسی منظم و بدون استفاده از پیشگیری از بارداری، باردار نشوید.

در ایالات متحده، حدود 10 درصد منبع معتمد زنان 15 تا 44 ساله تخمین زده می شود که در بارداری یا بارداری مشکل دارند. در سراسر جهان، 8 تا 12 درصد منبع معتبر زوجین مشکلات باروری را تجربه می کنند. تصور می شود که بین 45 تا 50 درصد موارد معتبر از عواملی است که بر مرد تأثیر می گذارد. البته که بهتر است بدانید درمان اغلب در دسترس است.

علت ناباروری

علل در مردان

موارد زیر دلایل شایع ناباروری در مردان است.

منی و اسپرم
گاهی اوقات اسپرم نمی تواند به طور موثر برای دیدار با تخمک سفر کند.
منی مایع شیری است که آلت تناسلی مرد هنگام ارگاسم آزاد می کند. منی از مایع و اسپرم تشکیل شده است. این مایعات از غده پروستات ، وزیکول منی و سایر غدد جنسی ناشی می شود.

اسپرم در بیضه ها تولید می شود.

هنگامی که مرد از طریق آلت تناسلی تخلیه و آزاد می کند، مایع منی یا مایع منی به انتقال اسپرم به سمت تخمک کمک می کند.

مشکلات زیر ممکن است:

تعداد کم اسپرم: مرد تعداد کمی اسپرم را انزال می کند. تعداد اسپرم زیر 15 میلیون کم در نظر گرفته می شود. حدود یک سوم زوج ها به دلیل کم بودن تعداد اسپرم در بارداری مشکل دارند.
تحرک (تحرک) کم اسپرم: اسپرم نمی تواند “به اندازه کافی شنا” کند تا به تخمک برسد.
اسپرم غیرطبیعی: اسپرم ها ممکن است شکلی غیرمعمول داشته باشند و حرکت و باروری تخمک را دشوارتر کنند.
اگر اسپرم شکل مناسبی نداشته باشد، یا نتواند به سرعت و به طور دقیق به سمت تخمک حرکت کند ، ممکن است تصور دشوار باشد. تصور می شود که منبع اطمینان مردان تا 2 درصد دارای اسپرم کمتر از حد مطلوب باشد.

نطفه غیرطبیعی ممکن است نتواند نطفه را به طور م carryثر حمل کند.

این می تواند ناشی از:

یک بیماری پزشکی: این می تواند عفونت بیضه، سرطان یا جراحی باشد.
بیضه های بیش از حد گرم: دلایل آن بیضه نزول نکرده، واریکوسل یا واریس در کیسه بیضه، استفاده از سونا یا وان های گرم، پوشیدن لباس تنگ و کار در محیط های گرم است.
اختلالات انزال: در صورت مسدود شدن مجاری انزال، ممکن است اسپرم در مثانه تخلیه شود
عدم تعادل هورمونی: به عنوان مثال هیپوگنادیسم می تواند منجر به کمبود تستوسترون شود.
دلایل دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

عوامل ژنتیکی: یک مرد باید دارای کروموزوم X و Y باشد. اگر او دارای دو کروموزوم X و یک کروموزوم Y باشد، مانند سندرم کلاینفلتر، بیضه ها به طور غیر طبیعی رشد می کنند و تستوسترون کم و تعداد اسپرم کم یا اسپرم وجود ندارد.
اوریون: اگر این بعد از بلوغ رخ دهد، التهاب بیضه ها ممکن است بر تولید اسپرم تأثیر بگذارد.
هیپوسپادیاس: دهانه مجرای ادرار به جای نوک آن در زیر آلت تناسلی مرد است. این ناهنجاری معمولاً در دوران نوزادی با جراحی اصلاح می شود. اگر اصلاح انجام نشود، ممکن است رسیدن اسپرم به دهانه رحم زن دشوارتر باشد. هیپوسپادیاس از هر 500 پسر تازه متولد شده حدود 1 نفر را درگیر می کند.
فیبروز کیستیک: این یک بیماری مزمن است که منجر به ایجاد مخاط چسبنده می شود. این مخاط به طور عمده ریه ها را تحت تأثیر قرار می دهد، اما ممکن است مردان نیز از بین رفته یا انسداد مجاری رگ های دندانی داشته باشند. اسپرم را از اپیدیدیم به مجرای انزال و مجرای ادرار منتقل می کند.
پرتودرمانی: این می تواند تولید اسپرم را مختل کند. شدت آن معمولاً به هدف قرار گرفتن تابش در نزدیکی بیضه بستگی دارد.
برخی بیماری ها: شرایطی که گاهی اوقات با کاهش باروری در مردان ارتباط دارد، کم خونی، سندرم کوشینگ، دیابت و بیماری تیروئید است.
برخی از داروها خطر مشکلات باروری در مردان را افزایش می دهد.

سولفاسالازین: این داروی ضد التهاب می تواند میزان اسپرم مرد را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. این دارو اغلب برای بیماری کرون یا آرتریت روماتوئید تجویز می شود. پس از قطع دارو ، تعداد اسپرم ها معمولاً به حالت طبیعی بر می گردد.
استروئیدهای آنابولیک: محبوب بدنسازان و ورزشکاران، استفاده طولانی مدت می تواند به طور جدی تعداد اسپرم و تحرک را کاهش دهد.
شیمی درمانی: برخی از انواع ممکن است تعداد اسپرم را به میزان قابل توجهی کاهش دهند.
داروهای غیرقانونی: مصرف ماری جوانا و کوکائین می تواند تعداد اسپرم را کاهش دهد.
سن: باروری مردان پس از 40 سال شروع به کاهش می کند.
قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی: به عنوان مثال آفت کش ها ممکن است خطر را افزایش دهند.
مصرف بیش از حد الکل: این ممکن است قدرت باروری مردان را کاهش دهد. ثابت نشده است که مصرف متوسط ​​الکل در اکثر مردان باعث کاهش قدرت باروری می شود، اما ممکن است در کسانی که از قبل تعداد اسپرم کم دارند، تأثیر بگذارد.
اضافه وزن یا چاقی: این امر ممکن است احتمال بارداری را کاهش دهد.
استرس ذهنی: استرس می تواند عاملی باشد خصوصاً اگر منجر به کاهش فعالیت جنسی شود.
مطالعات آزمایشگاهی نشان داده است که استفاده طولانی مدت از استامینوفن در دوران بارداری ممکن است با کاهش تولید تستوسترون، روی باروری روی منبع اطمینان داشته باشد. به زنان توصیه می شود بیش از یک روز از این دارو استفاده نکنند.

علل نازایی مردان
علت بروز ناباروری در مردان

علل در زنان

ناباروری در زنان همچنین می تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

روش های مختلف درمان ناباروری

برای این که پزشک بتواند بهترین راه درمان ناباروری را به زوجین پیشنهاد دهد باید ابتدا دلیل اصلی بروز این مشکل مشخص گردد. برای درمان نازایی معمولاً از روش‌ های غیر تهاجمی که خطرات کمتری دارد استفاده می شود. و در صورتی که بدن بیمار به این درمان‌ ها پاسخ ندهد روش ‌های مدرن و دستگاهی استفاده خواهد شد.

در ابتدا پزشک آزمایشاتی را برای زوجین تجویز می کند و پس از بررسی آزمایشات انجام شده با توجه به اطلاعات به دست آمده روش درمانی مناسب را به آن ها ارائه می دهد. از جمله این روش‌ ها می‌ توان به درمان های دارویی یا iui اشاره کرد که به صورت جداگانه در زیر توضیح می دهیم. 

روش درمان ناباروری با دارو

زمانی که ذخیره هورمون ها در بدن افراد کاهش پیدا می کند یا تعادل هورمونی دچار اختلال می گردد. ممکن است در بعضی افراد موجب بروز ناباروری شود.  معمولاً پزشکان از ساده ترین روش ها برای درمان این مشکل استفاده می ‌کنند درمان‌ های دارویی که کم تهاجمی می باشند مناسب ترین گزینه برای تنظیم هورمون های مورد نیاز است. این داروها می تواند بر روی سیستم تولید مثل آقایان و خانم ها تاثیر گذاشته و موجب عملکرد بهتر آن ها گردد.

همچنین در بعضی از افراد علت بروز ناباروری شخص نمی باشد و پزشکان در این هنگام از داروهای مختلف برای درمان ناباروری استفاده می ‌کنند.  

به طور کلی می توان گفت داروهای مختلفی برای درمان ناباروری استفاده می‌ شود که این داروها عبارت اند از: 

کلومیفن سیترات

این دارو معمولا اولین  راهی است که پزشکان برای درمان نازایی تجویز می کنند که این روش هورمون‌ های مختلف را جهت تحریک تخمک‌ گذاری انتشار می دهد. 

هورمون hcg: 

این هورمون که داروی تزریقی می باشد باعث تحریک تخمدان ها برای تخمک گذاری می باشد یا تخمک های بالغ شده را آزاد می‌ کند. 

هورمون fsh: 

این هورمون نیز نوعی دیگر از دارو های تزریقی می باشد که باید زیر جلدی تزریق شود و موجب تحریک شدن تخمک برای رشد در تخمدان ها می شود. 

هورمون hmg: 

این دارو که به عنوان یکی از موثرترین و بهترین داروهای موجود برای درمان ناباروری می باشد ترکیبی از هورمون های lh و fsh می باشد. 

هورمون gnrh: 

این دارو نیز به صورت تزریقی استفاده می شود و برعکس هورمون hmg می‌باشد و به صورت طبیعی باعث می‌ شود تا غده هیپوفیز هورمون های lh و fsh را آزاد کنند.

روش درمان ناباروری با iui 

روش iui در واقع همان تلقیح اسپرم داخل رحم می باشد. زیرا در بعضی از افراد اسپرم توانایی رسیدن به تخمک را ندارد و همین موضوع باعث ناباروری می گردد. در این زمان پزشکان برای درمان ناباروری اسپرم را در زمان مناسبی که تخمک آماده دریافت می باشد داخل رحم قرار می دهند و این روش احتمال بارداری را افزایش می‌ دهد.

برای انجام این کار نیاز است که نمونه اسپرم دریافت شده و در زمان مناسب با کمک دستگاه های پیشرفته داخل رحم خانم ها وارد شود. 

البته این روش در بعضی از افراد با استفاده از داروهایی که مناسب باروری هستند و باعث تحریک تخمک گذاری می شوند انجام می‌ شود.

بهتر است بدانید که از روش iui فقط در زمانی که اسپرم ضعیف است استفاده نمی‌ شود. و ممکن است در ناباروری هایی که به علت های دیگری ایجاد شده است نیز استفاده گردد. از جمله این دلایل عبارت است از: 

  • زمانی که خانم‌ ها نسبت به اسپرم آقایان حساسیت داشته باشند.
  • در بعضی از افراد که علت ناباروری نامشخص است.
  • در خانم هایی که در دهانه رحم بافت ضخیم و محکمی دارند.
  • در خانم هایی که ترشحات دهانه رحم آن ها غیر طبیعی می باشد.
  • افرادی که دچار عدم نعوظ یا عدم انزال کامل هستند.
  • در بعضی از موارد ممکن است یکی از زوجین دچار بیماری‌ های آمیزشی مانند هپاتیت یا ایدز باشد که در این افراد نیز درمان ناباروری به روش iui استفاده می شود.
  • همچنین ممکن است بعضی از خانم ها اسپرم را از یک اهدا کننده دریافت کنند.
  • آقایانی که قبل از درمان شیمی درمانی اسپرم شان منجمد شده و پس از مدتی می خواهند بچه دار شوند از درمان ناباروری با iui استفاده می کنند. 

مراحل انجام درمان ناباروری به روش آی یو

۱-تولید تخمک: 

معمولا تخمدان خانم ها در هر ماه یک تخمک بالغ را آزاد می‌ کند که برای باروری آماده می باشد. اما در بعضی از افراد ممکن است این اتفاق رخ ندهد و بنابراین پزشکان از داروهایی برای تحریک تخمک گذاری استفاده می کنند. 

۲-مشخص کردن زمان تخمک گذاری: 

برای آن که بتوانند اسپرم را در زمان مناسب وارد رحم کنند مشخص کردن زمان تخمک گذاری اهمیت بالایی دارد. معمولاً پزشکان از روش‌ های دارویی مانند hcg استفاده می‌ کنند و پس از ۳۶ ساعت درمان ناباروری با روش iui انجام می گردد. 

۳-شستشوی اسپرم آقایان: 

در روزی که قرار است درمان iui انجام شود نمونه اسپرم آقایان گرفته می‌ شود و توسط روش های خاص و دستگاه‌ های پیشرفته شستشو داده خواهد شد. این کار می‌ تواند باعث افزایش مقاومت اسپرم گردد‌. 

۴-تلقیح اسپرم به تخمک: 

پس از شستشوی اسپرم پزشک با استفاده از لوله های بلند و باریک اسپرم های مقاوم شده را از درون واژن به داخل رحم انتقال می دهد. و بعد از گذشت ۱۴ روز تست بارداری انجام می شود. 

آیا درمان ناباروری به روش iui موفقیت آمیز است؟ 

معمولاً زمانی که عدم توانایی زوجین در باروری به دلیل اسپرم ضعیف مرد باشد روش iui بسیار موثر می باشد. همچنین افرادی که تاکنون دلیل ناباروری آن ها مشخص نشده است نیز می‌ توانند با استفاده از داروهای تحریک کننده و روش iui درمان شوند. البته سن زوجین می تواند بر روی میزان موفقیت درمان ناباروری با این تاثیر گذار باشد. 

نتیجه گیری

نازایی یکی از مشکلاتی است که بسیاری از زوجین را درگیر کرده است. اما خوشبختانه این مشکل با روش‌ های امروزی به راحتی قابل درمان می باشد. و معمولاً پزشکان از روش‌ های مختلف برای درمان ناباروری استفاده می‌ کنند که درمان های دارویی یا روش iui بهترین و موثرترین راه های درمان می باشد.

دکتر کلارا منظمی

جراح و متخصص زنان ، زایمان، نازایی و زیبایی زنان
دکتر کلارا منظمی موفق به گذراندن دوره مقدماتی و تکمیلی لاپاراسکوپی شده اند و در دوران خدمت خود تاکنون بیش از شش هزار جراحی انجام داده اند که شامل انواع جراحی های زنان از جمله هیسترکتومی، برداشتن توده های شکم و تخمدان، بارداری های عارضه دار، زایمان سزارین و طبیعی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *