شماره تماس: 35549255-041

ساعت کاری : شنبه تا چهارشنبه از ساعت 17:00 تا 20:00

دکتر کلارا منظمی » بارداری و زایمان » زایمان طبیعی در آب
۴ دقیقه
زایمان طبیعی در آب

زایمان طبیعی در آب

آنچه می خوانید...

امروزه گزینه های مختلفی برای زایمان در دسترس است. بسته به ترجیحات و سلامت خود و نوزادتان، ممکن است زایمان طبیعی، سزارین یا زایمان طبیعی در آب را انتخاب کنید. زایمان در آب در میان زنانی که می‌خواهند زایمان طبیعی انجام دهند یا از داروهای ضددرد بسیار کمی در طول فرآیند زایمان استفاده کنند، رواج بیشتری دارد. اما زایمان در آب دقیقا چیست؟ فواید و خطرات زایمان در آب چیست؟ آیا باید از قبل برای زایمان در آب برنامه ریزی کنید؟

زایمان طبیعی در آب چیست؟

زایمان در آب، معمولاً در یک وان ثابت یا بادی انجام می شود و شما در آب زایمان می کنید و نوزاد خود را در آب به دنیا خواهید آورد. این روش نه تنها ضرر ندارد بلکه دارای مزایای زیادی هست.

در این نوع زایمان ممکن است بخشی از زایمان شما و یا  کل زایمان در یک وان یا استخر زایمان انجام شود. برخی از زنان زایمان در آب را تسکین دهنده می دانند، به کاهش استرس و حتی آرام کردن نوزاد تازه متولد شده خود کمک می کند.

زایمان طبیعی در آب-کلارا منظمی

مزایای زایمان در آب چیست؟

زایمان در آب در چند دهه اخیر محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. شناور شدن در آب در مرحله اول زایمان ممکن است به کوتاه شدن مدت زایمان کمک کند. همچنین با زایمان در آب ممکن است نیاز شما به اپیدورال یا سایر تسکین دردهای ستون فقرات کاهش یابد. دیگر مزایای این نوع زایمان عبارتند از:

فواید برای مادر:

 • آب گرم تسکین دهنده و آرامش بخش است.
 • آب وزن بدن مادر را کاهش می دهد و امکان حرکت آزاد و راحت تر را فراهم می کند.
 • انقباضات رحمی راحتر و گردش خون را بهبود می بخشد و در نتیجه باعث اکسیژن رسانی بهتر عضلات رحم، درد کمتر برای مادر و اکسیژن بیشتر برای نوزاد می شود.
 • زایمان در آب اغلب به کاهش فشار خون بالا ناشی از اضطراب کمک می کند.
 • طبق تحقیقات آب هورمون های مرتبط با استرس را کاهش داده و به بدن مادر اجازه می دهد تا اندورفین تولید کند که به عنوان مهار کننده درد عمل می کند.
 • آب باعث می شود که پرینه انعطاف پذیرتر شود و از بروز و شدت پارگی و نیاز به بخیه ها کاسته شود.
 • چون آب از نظر جسمی و روحی مادر را آرام می کند، مادر می تواند با تمرکز بیشتر زایمان خود را پیش ببرد.

فواید برای نوزاد:

 • محیطی مشابه کیسه آمنیوتیک (کیسه آب) را برای نوزاد فراهم می کند.
 • استرس هنگام تولد را کاهش می دهد و در نتیجه باعث افزایش اطمینان و احساس امنیت نوزاد می شود.

خطرات زایمان در آب

زایمان در آب می تواند یک انتخاب عالی برای مادرانی باشد که می خواهند تجربه زایمان خود را به طور طبیعی مدیریت کنند، اما برخی از معایب احتمالی وجود دارد که باید از آنها آگاه بود.

زایمان در آب فقط برای بارداری های کم خطر توصیه می شود.

زایمان در آب به طور کلی فقط برای زنانی که حاملگی های کم خطر دارند، توصیه می شود. این به این دلیل است که هر گونه عارضه در حین زایمان می تواند با نیاز به خارج کردن ایمن مادر از آب پیچیده تر شود.

زایمان در آب ممکن است برای زنانی که ممکن است زایمان زودرس داشته باشند، یا دو یا چند زایمان سزارین قبلی داشته اند توصیه نمی شود.

اگر کودک در کانال زایمان استرس داشته باشد یا بند ناف پیچ خورده باشد، ممکن است کودک در آب نفس نفس بزند. البته این یک اتفاق بسیار نادر است. زیرا زمانی این اتفاق می افتد که بند ناف با آوردن نوزاد به سطح آب ممکن است قطع شود، چون نوزادان معمولاً تا زمانی که در معرض هوا قرار نگیرند تنفس نمی کند. آنها به دریافت اکسیژن از طریق بند ناف ادامه می دهند. با احتیاط بلند کردن نوزاد تا سینه مادر می توان از قطع شدن احتمالی بند ناف جلوگیری کرد.

زایمان در آب

زایمان طبیعی در آب برای چه کسانی مناسب نیست؟

 • اگر بیمارهای ویرویس ماند تبخال دارید.
 • اگر حالت جنین در رحم بریچ ( پاها و باسن نزدیک دهانه رحم) است.
 • اگر خونریزی بیش از حد دارید یا دچار عفونت های واژن هستید.
 • اگر چند قلو دارید: اگر چه تابه حال این عمل موفقیت آمیز بوده است ولی احتمال خطر هست. بنابراین باید با پزشک متخصص خود در میان بگذارید.
 • اگر احتمال زایمان زودرس وجود دارد: اگر نوزاد نارس باشد (دو هفته یا بیشتر قبل از موعد مقرر)، زایمان در آب توصیه نمی گردد.
 • اگر مسمومیت بارداری یا پره اکلامپسی یا دیابت دارید.

شما اگر قصد دارید که زایمان طبیعی در آب داشته باشید باید زودتر تصمصم خود را بگیرید و با پزشک متخصص خود صحبت کنید. پزشک با توجه به شرایط شما و جنین به شما می گوید که آیا می توانید زایمان در آب داشته باشید یا نه؟

شما شایسته این هستید که در مورد آوردن کودک خود به دنیا احساس راحتی و اطمینان داشته باشید.

دکتر کلارا منظمی

جراح و متخصص زنان ، زایمان، نازایی و زیبایی زنان
دکتر کلارا منظمی موفق به گذراندن دوره مقدماتی و تکمیلی لاپاراسکوپی شده اند و در دوران خدمت خود تاکنون بیش از شش هزار جراحی انجام داده اند که شامل انواع جراحی های زنان از جمله هیسترکتومی، برداشتن توده های شکم و تخمدان، بارداری های عارضه دار، زایمان سزارین و طبیعی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *