شماره تماس: 35549255-041

ساعت کاری : شنبه تا چهارشنبه از ساعت 17:00 تا 20:00

دکتر کلارا منظمی » بارداری و زایمان » زگیل تناسلی در بارداری
۶ دقیقه
زگیل تناسلی در بارداری

زگیل تناسلی در بارداری

آنچه می خوانید...

هنگامی که باردار هستید، می توانید انتظار شرایط متعددی را داشته باشید که ممکن است بسیار خطرناک به نظر برسند، اما نیستند، و شرایط دیگری که در واقع می توانند خطرناک باشند و هیچ نشانه ای از خود نشان ندهند. این شرایط به دلیل سیستم ایمنی بسیار ضعیف تر ظاهر می شود. یکی از مشکلاتی که زنان در دوران بارداری ممکن است با آن مواجه شوند، زگیل تناسلی است. این عارضه پوستی می تواند به طور کلی ترسناک باشد، به خصوص اگر باردار باشید و ممکن است برای کودک شما مضر باشد. امروز می خواهیم در مورد زگیل تناسلی در بارداری و عوارض آن در این دوران با شما صحبت کنیم.

عوارض زگیل تناسلی در بارداری

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی یک بیماری پوستی بسیار شایع است، که همیشه خطرناک نیست. زگیل تناسلی، برجستگی هایی نرم و گوشتی در ناحیه تناسلی، دهانه رحم یا واژن است. زگیل ها می توانند به تنهایی یا به صورت خوشه ای ظاهر شوند و شبیه تکه های ریز گل کلم باشند. این زگیل ها توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ظاهر می شوند.

.اغلب تشخیص داده نمی شود، زیرا اغلب بدون علامت است و خود به خود بهبود می یابد. خود این ویروس دارای گونه های متعددی است. در بیشتر مواقع، زگیل‌های HPV در دوران بارداری نیز فعال می شوند، اما برخی از گونه‌های ویروس با سرطان مرتبط هستند و از این رو نیاز به درمان فوری دارند. به همین دلیل ضروری است که در اولین فرصت ممکن برای بهترین گزینه های درمانی به پزشک متخصص زنان در تبریز مراجعه کنید.

زگیل تناسلی در بارداری چیست؟

اگر در دوران بارداری دارای گونه‌ای از HPV هستید که منجر به زگیل تناسلی می‌شود، احتمالاً بر سلامت کودک شما تأثیری نخواهد داشت. نشان داده شده است که زگیل تناسلی به دلیل ترشحات و همچنین تغییرات در هورمون ها و سیستم ایمنی بدن در دوران بارداری سریعتر رشد می کند. اما به طور کلی زگیل تناسلی در دوران بارداری خطر جدی برای شما یا کودک شما محسوب نمی‌شود.

موارد نادری وجود دارد که مادران ویروس HPV را منتقل کرده اند که باعث ایجاد زگیل در نوزاد متولد شده آن ها می شود. در حال حاضر هیچ ارتباطی مستقیمی بین این عارضه و سقط جنین، زایمان زودرس یا سایر عوارض بارداری یافت نشده است.

برای اطمینان از سلامت کلی خود، آزمایش پاپ اسمیر را به طور منظم انجام دهید.

علائم زگیل تناسلی در بارداری چیست؟

شایع ترین علامت این زگیل ها به صورت توده هایی به رنگ پوست یا تیره تر است که نرم هستند و معمولاً در اطراف مقعد، واژن، دهانه رحم و راست روده ظاهر می شوند. اندازه و شکل آن ها می تواند متفاوت باشد، بیشتر این زگیل ها بدون درد هستند، اما معمولاً احساس خارش و سوزش ناشی از این زگیل ها نیز وجود دارد. گاهی می تواند زگیل تناسلی در فرد باردار بدون هیج علامتی فعال شود.

علائم زگیل تناسلی در بارداری چیست؟

داشتن زگیل تناسلی بر مراقبت بارداری من تأثیر می گذارد؟

اگر سابقه ابتلا به زگیل تناسلی دارید، باید به پزشک متخصص زنان خود در دوران بارداری اطلاع دهید. همچنین باید به پزشک خود اطلاع دهید، که آیا در گذشته زگیل تناسلی یا نتیجه تست پاپ اسمیر غیرطبیعی داشته اید.

در حالی که HPV به طور معمول بر شما یا فرزند متولد نشده شما تأثیر نمی گذارد، پزشک شما می خواهد هر گونه ناهنجاری را در طول دوران بارداری شما بررسی کند. از آنجایی که تعداد زیادی سلول در دوران بارداری در حال رشد و تکثیر هستند، پزشک شما می‌خواهد مراقب رشد غیرعادی یا تغییرات دیگر باشد. علاوه بر این، برخی از زنان در دوران بارداری دچار زگیل تناسلی بزرگتر از حد معمول می شوند.

اگر نمی دانید که آیا HPV دارید یا خیر، پزشک شما را از نظر ویروس به عنوان بخشی از مراقبت های دوران بارداری شما ارزیابی می کند.

اگر آزمایش فرد باردار برای انواع پرخطر این ویروس مرتبط با سرطان دهانه رحم مثبت باشد، پزشک فرد را در طول بارداری تحت نظر خواهد داشت تا تغییرات بافت دهانه رحم را تحت نظر داشته باشد. آن ها همچنین باید به پزشک خود اطلاع دهند که آیا درمان جراحی دهانه رحم داشته اند یا خیر.

عوارض زگیل تناسلی در بارداری

اغلب این عارضه بر بارداری شما تأثیر نمی گذارد. با این حال، در بعضی از موارد ممکن است باعث ایجاد عوارض جانبی در بارداری شود:

اگر در دوران بارداری زگیل تناسلی فعال داشته باشید، ممکن است زگیل ها بزرگتر از حد معمول رشد کنند. برای برخی از زنان، این مورد می تواند موجب ادرار دردناک شود. زگیل های بزرگ نیز ممکن است باعث خونریزی در حین زایمان شوند. گاهی اوقات، زگیل‌های دیواره واژن می‌توانند کشش کافی واژن را در طول زایمان دشوار کنند. در این موارد ممکن است زایمان سزارین توصیه گردد.

به ندرت ممکن است زگیل تناسلی به کودک شما انتقال پیدا کند. اگر این اتفاق رخ دهد، نوزاد شما معمولا چندین هفته پس از تولد دچار زگیل در دهان یا گلوی خود می شود.

سویه‌های HPV که باعث زگیل تناسلی می‌شوند، خطر سقط جنین یا مشکلات زایمان را افزایش نمی‌دهند.

درمان زگیل تناسلی در بارداری

هیچ درمان قطعی برای زگیل تناسلی وجود ندارد، اما داروهایی وجود دارند که می‌توانند زگیل‌ها را درمان کنند تا از بین بروند. با این حال تعداد بسیار کمی از این داروها برای استفاده در دوران بارداری تجویز می شوند.

اگر می خواهید داروهای درمانی زگیل تناسلی که قبل از بارداری برای شما تجویز شده است را مصرف کنید، باید قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنید. اگر پزشک شما احساس کند این برای شما و بارداری شما بی خطر است، ممکن است از یک درمان موضعی برای حذف زگیل در دوران بارداری استفاده کند.

هرگز نباید این عارضه را با داروهای بدون نسخه درمان کنید. این درمان‌ها می‌توانند منجر به درد و سوزش بیشتر شوند، اگر زگیل های بزرگی دارید که پزشک معتقد است ممکن است در زایمان اختلال ایجاد کند، ممکن است آنها را حذف کنید. این می تواند توسط:

  • انجماد زگیل ها با نیتروژن مایع
  • برداشتن زگیل با جراحی
  • استفاده از لیزر برای سوزاندن زگیل

حتما باید درمان زگیل تناسلی در دوران بارداری به تجویز و توصیه پزشک متخصص زنان انجام شود.

زایمان با زگیل تناسلی

زایمان با زگیل تناسلی تقریباً مانند هر بارداری دیگری است، در مقایسه با بارداری کاملاً سالم، خطرات بارداری کمی افزایش می یابد، اما در بیشتر موارد بارداری می تواند طبیعی باشد. در مواردی که زگیل تناسلی بسیار بزرگ باشد ممکن است زایمان سزارین توصیه گردد.

کلام اخر

برای اغلب زنان در دوران بارداری زگیل تناسلی هیچ مشکلی ایجاد نمی کند. همچنین خطر انتقال این ویروس به نوزادشان بسیار کم است. اگر زگیل تناسلی دارید و هنوز در مورد اثرات و خطرات احتمالی آن بر بارداری خود نگران هستید، با پزشک مراقبت های دوران بارداری خود صحبت کنید. آن ها می توانند در مورد خطرات خاصی که ممکن است داشته باشید و اینکه چه درمانی ممکن است برای شما بهترین باشد به شما بگویند.

دکتر کلارا منظمی

جراح و متخصص زنان ، زایمان، نازایی و زیبایی زنان
دکتر کلارا منظمی موفق به گذراندن دوره مقدماتی و تکمیلی لاپاراسکوپی شده اند و در دوران خدمت خود تاکنون بیش از شش هزار جراحی انجام داده اند که شامل انواع جراحی های زنان از جمله هیسترکتومی، برداشتن توده های شکم و تخمدان، بارداری های عارضه دار، زایمان سزارین و طبیعی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *