شماره تماس: 35549255-041

ساعت کاری : شنبه تا چهارشنبه از ساعت 17:00 تا 20:00

دکتر کلارا منظمی » بارداری و زایمان » سزارین اورژانسی چیست؟
۶ دقیقه
سزارین اورژانسی چیست؟

سزارین اورژانسی چیست؟

آنچه می خوانید...

بسیاری از زنان زایمان طبیعی را انتخاب می کنند ولی در بعضی از مواقع شرایطی حین زایمان ایجاد می شود که فرد دیگر نمی‌تواند زایمان طبیعی داشته باشد و باید سزارین اورژانسی صورت گیرد. اگر نیاز به سزارین باشد، پزشک شما در تمام مدت کنار شما خواهد بود پس نگران نباشید. اما بهتر است قبل از زایمان کمی در مورد این روش اطلاعات داشته باشید، تا اگر این شرایط برای شما پیش آمد بتوانید احساس آمادگی و کنترل بیشتری روی زایمانتان داشته باشید. در این مطلب می خواهیم عمل سزارین اورژانسی و علل آن را بررسی کنیم.

سزارین اورژانسی

سزارین یک عمل جراحی است که در آن نوزاد از طریق بریدگی در دیواره شکم و رحم مادر متولد می شود. اگر مشکلات جدی وجود داشته باشد که مانع از تولد نوزاد با زایمان طبیعی شود، باید نوزاد با سزارین متولد شود.

سزارین ممکن است برنامه ریزی شود (انتخابی) اگر علائمی وجود داشته باشد که زایمان طبیعی خطرناک است، یا در صورت وجود مشکلاتی در حین زایمان، برنامه ریزی نشده (اورژانسی) انجام شود.

سزارین برنامه ریزی شده خیلی قبل از روز زایمان برنامه ریزی می شود، معمولاً به این دلیل که دلیل پزشکی شناخته شده ای برای انجام آن وجود دارد. به عنوان مثال، اگر شرایط پزشکی خاصی مانند فشار خون بالا یا مشکلات قلبی دارید، ممکن است یک سزارین برنامه ریزی شده توصیه شود تا مطمئن شوید که روند زایمان تا حد امکان ایمن است. یا به دلیل ترسی که از زایمان طبیعی دارید انتخاب شما این نوع زایمان باشد.

گاهی اوقات حتی اگر قصد زایمان طبیعی دارید، همه چیز آن طور که انتظار می رود پیش نمی رود و ممکن است در حین زایمان طبیعی شرایطی ایجاد شود که نیاز به سزارین داشته باشید. که به این سزارین،  سزارین اورژانسی گفته می‌شود.

سزارین اورژانسی

چرا نیاز به سزارین اورژانسی هست؟

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا متخصص زنان و زایمان ممکن است تصمیم به زایمان سزارین اورژانسی بگیرید. از جمله:

عدم انقباضات کافی رحم

زایمان شما با وجود انقباضات شدید، کند می شود، متوقف می شود یا اصلا شروع نمی شود. انقباضات به حد کافی نیستند و زایمان طبیعی خیلی طول می کشد.

اندازه ی نوزاد

تفاوت اندازه بین نوزاد و لگن شما هر دوی شما را در معرض خطر قرار می دهد.

این اغلب به عنوان عدم تناسب اتفاق می افتد، و زمانی که سر یا بدن نوزاد نسبت به لگن مادر بزرگتر از آن باشد که به طور ایمن از آن عبور کند.

بند ناف

اگر بند ناف آسیب ببیند یا به دور نوزاد پیچیده شود، این امر می تواند در رسیدن اکسیژن به نوزاد اختلال ایجاد کند.

موقعیت قرار گرفتن سر نوزاد

هنگامی که کودک به گونه ای قرار می گیرد که ابتدا پاها یا باسن بیرون بیاید، به این حالت بریچ گفته می شود،  یا نوزاد شما به پهلو (عرضی) دراز کشیده است و پزشک قادر به چرخاندن او نباشد. هر وضعیتی غیر از حالت استاندارد و سر نوزاد به سمت پایین می تواند احتمال عوارضی مانند آسیب به نوزاد، افتادگی بند ناف یا زایمان طولانی را افزایش دهد.

ایجاد مشکل در جفت

همانطور که احتمالا قبلاً می دانید، جفت اندامی است که در داخل رحم شما رشد می کند تا اکسیژن و مواد مغذی را از طریق بند ناف به جنین برساند. گاهی اوقات ممکن است مشکلاتی در جفت ایجاد شود تا انجام سزارین ضروری شود.

به عنوان مثال، جفت می تواند دهانه رحم را بپوشاند. این مانع از خروج نوزاد از کانال زایمان می شود و به عنوان جفت سرراهی شناخته می شود.

مثال دیگر، گاهی اوقات جفت می تواند قبل از زایمان از دیواره رحم جدا شود و می تواند نوزاد را از اکسیژن محروم کند.

ضربان قلب نوزاد

اگر ضربان قلب نوزاد به طور غیر طبیعی بالا یا پایین باشد، ممکن است سزارین توصیه شود تا در اسرع وقت از بدن خارج شوند.

دو قلو

اطمینان از زایمان طبیعی در این حالت می‌تواند پیچیده‌ باشد. به عنوان مثال، یکی از نوزادان ممکن است در موقعیتی باشد که زایمان طبیعی را غیرممکن کند.

همچنین عوامل دیگری در حین زایمان طبیعی مانند خونریزی شدید یا پره اکلامپسی،  پاره شدن کیسه آب و غیره می‌تواند سبب انجام سزارین اورژانسی شود.

در طول سزارین اورژانسی چه اتفاقاتی می افتد؟

زمانی که این تصمیم گرفته می شود که مادر نیاز به سزارین اضطراری دارد اگر موقعیت نوزاد و مادر در حالت بدی قرار داشت باید نیم ساعت پس از تصمیم گیری عمل انجام شود.

وقتی این تصمیم گرفته می شود خونسردی خودنان را حفظ کنید قرار نیست اتفاق بدی بیفتد و به نکات و توصیه های ماما با دقت توجه کنید.

بسیاری از زنان برایشان سوال است که آیا در طول سزارین اورژانسی خود،  بیدار خواهند بود یا خیر، و پاسخ معمولاً مثبت است. بیهوشی عمومی که شما را در حالت خواب قرار می دهد، معمولاً فقط در هنگام سزارین اورژانسی استفاده می شود.

قبل از شروع جراحی، یک پرده بین بالا و پایین بدن شما کشیده می شود. این به شما کمک می کند تا زمانی که تیم جراحی شما برای زایمان کوچولوی شما تلاش می کند آرام و آرام باشید.

هنگامی که جراحی شروع می شود، برشی در قسمت تحتانی شکم ایجاد می شود، پس از زایمان و قطع بند ناف، پزشک جفت را برمی دارد، اندام های تناسلی شما را بررسی می کند و سپس شروع به بخیه زدن می کند.

بهبودی پس از سزارین اورژانسی

  • تا زمانی که برای رفتن به بخش آماده می شوید در اتاق ریکاوری از شما مراقبت می شود.
  • اگر بیهوشی عمومی انجام داده اید، به احتمال زیاد در اتاق ریکاوری از خواب بیدار خواهید شد. پس از بیدار شدن باید بتوانید کودک خود را ببینید.
  • بهتر است هر چه زودتر شیردهی را شروع کنید، هم برای شما و هم برای کودکتان بهتر خواهد بود.
  • هنگامی که احساس درد می کنید به ماما یا پزشک پزشک خود بگویید تا بتوانند دارویی برای کاهش درد به شما بدهند.
  • ماما یا پزشک به شما خواهند گفت که چه زمانی می توانید دوباره غذا بخورید.
  • ممکن است برای مدت کوتاهی پس از عمل با حرکات روده (یبوست) مشکل داشته باشید. باید مقدار کافی آب و غذاهای پر فیبر مصرف کنید نا به این حالت شما کمک کند. پزشک یا ماما می تواند به شما مشاوره بیشتری بدهد.
  • هنگامی که پانسمان شما برداشته می شود، به شما توصیه می شود که زخم را تمیز و خشک نگه دارید. این به بهبود سریعتر و کاهش خطر عفونت کمک می کند.
  • خواب کافی و پیاده روی سبک هر روز به پیشرفت بهبودی شما و جلوگیری از عوارض بعد از سزارین کمک می کند.
  • از بلند کردن اجسام سنگین و خم و راست شدن بیش از حد در دوران نقاهت خودداری کنید.

زمانی که نزدیک، به زایمانتان هست بهتر است برای آمادگی بیشتر برای شرایطی که ممکن است در حین زایمان اتفاق بیفتد با پزشک خود صحبت کنید. همچنین بدانید سزارین یک عمل معمول و رایج است و اگر از جانب پزشک توصیه شود قرار نیست اتفاق بدی برای شما و نوزادتان بیفتد. همچنین بدانید پزشک شما در هنگام سزارین فقط سلامت و ایمنی شما و فرزندتان را در نظر دارد.

دکتر کلارا منظمی

جراح و متخصص زنان ، زایمان، نازایی و زیبایی زنان
دکتر کلارا منظمی موفق به گذراندن دوره مقدماتی و تکمیلی لاپاراسکوپی شده اند و در دوران خدمت خود تاکنون بیش از شش هزار جراحی انجام داده اند که شامل انواع جراحی های زنان از جمله هیسترکتومی، برداشتن توده های شکم و تخمدان، بارداری های عارضه دار، زایمان سزارین و طبیعی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *