شماره تماس: 35549255-041

ساعت کاری : شنبه تا چهارشنبه از ساعت 17:00 تا 20:00

۵ دقیقه
علت بریچ جنین

علت بریچ جنین

آنچه می خوانید...

بریچ جنین زمانی اتفاق می‌افتد که پاهای نوزاد در رحم به سمت پایین قرار بگیرد. هنوز علت اصلی این اتفاق مشخص نیست. ولی عواملی مانند فیبروم رحم و غیره می توانند در ایجاد این وضعیت موثر باشند. چرخش جنین در رحم مادر طبیعی است ولی به طور معمول، در هفته 36، اکثر نوزادان به حالت طبیعی سر به پایین در رحم قرار می گیرند. با این حال، اگر نوزاد در وضعیت بریچ باقی بماند، گاهی اوقات می‌تواند زایمان را دشوارتر یا پیچیده‌تر کند.

بریچ جنین چیست؟

بریچ جنین به این معنی است که وضعیت جنین در داخل رحم به گونه ای هست که پاها یا باسن او نزدیک دهان رحم باشد. جنین به طور کلی فضای کافی در داخل رحم برای تغییر موقعیت خود دارد. در هفته 35 تا 36 بارداری، اکثر نوزادان در وضعیت سر به سمت پایین قرار می گیرند که بهترین و ایمن ترین وضعیت برای زایمان است. در حدود چهار مورد از هر 100 زایمان، جنین حتی بعد از هفته 36 بارداری در وضعیت بریچ باقی می ماند. اگر پزشک منخصص زنان تشخیص دهد که خطر بریچ جنین برای زایمان طبیعی بسیار زیاد است، زایمان به روش سزارین انجام می شود.

علت بریچ جنین

علت بریچ بودن جنین چیست؟

گرچه علت قطعی وضعیت بریچ ناشناخته است، ولی برخی از شرایط ممکن است شانس ایجاد این حالت جنین را در رحم افزایش دهند:

 • زایمان زودرس (قبل از هفته 37 بارداری)
 • حاملگی چند قلو (حضور دو یا چند نوزاد در رحم)
 • مشکلات رحم، مانند شکل غیر طبیعی رحم یا وجود فیبروم در رحم
 • جفت سرراهی (شرایطی که در آن جفت در قسمت پایینی رحم قرار دارد و دهانه رحم را مسدود می کند)
 • مایع آمنیوتیک خیلی کم یا زیاد (مایع موجود در کیسه یا آب اطراف نوزاد)
 • نوزاد شما یک نقص مادرزادی دارد که باعث می‌شود سرش را پایین نیاورند.

انواع مختلف بریچ جنین چیست؟

وضعیت بریچ انواع مختلفی دارد، که عبارتند از:

بریچ فرانک: این زمانی است که باسن جنین در پایین ترین نقطه در کانال زایمان قرار می گیرد. در این حالت، زانوها به سمت شکم کشیده می‌شوند و باسن خم می‌شوند (پاها مستقیماً جلوی بدن قرار دارند و پاها نزدیک به سر هستند). این رایج ترین وضعیت بریچ است.

بریچ کامل: در این حالت، زانوها و باسن کودک خمیده و زیر یکدیگر جمع می شوند.

بریچ پا: این حالت زمانی رخ می‌دهد که یک یا هر دو پای کودک به سمت کانال زایمان به سمت پایین باشد.

البته یک حالت دیگر از بریچ است که در آن کودک شما به جای عمودی، در سراسر رحم شما به صورت افقی قرار می گیرد. این باعث می شود که شانه آن ابتدا وارد واژن شود.

علت بریچ جنین

علائم بریچ جنین

معمولاً علائم مرتبط با جنین بریچ وجود ندارد. با این حال، اگر در هفته 36 بارداری هستید و متوجه شدید که سر کودک به سمت بالا در شکم شما فشار می آورد یا احساس لگد زدن در قسمت پایین شکم خود دارید، به پزشک متخصص خود مراجعه کنید تا از وضعیت قرار گرفتن جنین در رحم خود مطلع شوید.

تشخیص حالت بریچ جنین

برای تعیین اینکه آیا فرزند شما بریچ است یا خیر، یک معاینه معمول در طول مراقبت های دوران بارداری انجام می شود. در طول معاینه، پزشک شما قسمت پایین و بالای شکم را برای تشخیص بریچ بودن نوزاد احساس می کند و ممکن است برای تشخیص دقیق تر از سونوگرافی یا معاینه لگن برای بررسی وضعیت نوزاد استفاده کند.

آیا می توانید به طور طبیعی یک نوزاد بریچ را به دنیا آورد؟

برخی از زایمان های بریچ می تواند از طریق واژن اتفاق بیفتد. با این حال، بسیاری از پزشکان ترجیح می دهند یک نوزاد بریچ را با زایمان سزارین به دنیا آورند. اگر فرزند قبلی شما به روش سزارین به دنیا آمده است، ممکن است شرایط متفاوت باشد. در این مورد، اگر می‌خواهید زایمان طبیعی بریچ را انتخاب کنید، باید این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. ممکن است به شما توصیه شود که دوباره زایمان سزارین را انجام دهید.

زایمان طبیعی بریچ را در صورتی می توان انجام داد که شرایط مناسب باشد مانند:

 • مادر عوارض بارداری مانند پره اکلامپسی، دیابت بارداری وغیره را نداشته باشد.
 • زایمان طبیعی توسط یک متخصص زنان و زایمان که در زایمان طبیعی بریچ مهارت و تجربه دارد انجام شود.
 • نوزاد شما خیلی بزرگ یا کوچک نباشد.
 • در حالی که ضربان قلب کودک به دقت کنترل می شود، علائم ناشی از مشکل را نشان نمی دهد.
 • امکان زایمان سزارین اورژانسی وجود داشته باشد.
 • چند قلو باردار نباشید.

پزشک متخصص زنان با توجه به این که هیچ خطری شما و نوزادتان را تهدید نمی کند زایمان طبیعی را توصیه می کند.

برخی از عوارض زایمان طبیعی بریچ عبارتند از:

عوارض زایمان بریچ معمولاً تا زمان زایمان رخ نمی دهد. برخی از نوزادان بریچ را می توان با خیال راحت با زایمان طبیعی به دنیا آورد. اما در شرایط نامناسب زایمان طبیعی برای نوزادان بریچ توصیه نمی شود. خطرات تلاش برای زایمان بریچ واژینال عبارتند از:

 • صدمات وارده به پاها یا بازوهای کودک مانند استخوان های دررفته یا شکسته.
 • مشکلات بند ناف. بند ناف می تواند در حین زایمان صاف یا پیچ خورده باشد. این می تواند به دلیل کمبود اکسیژن باعث آسیب عصبی یا مغز نوزاد شود.

اگر نوزاد شما در وضعیت بریچ قرار دارد، خطرات مربوط به زایمان طبیعی بسیار بیشتر از سزارین است. به همین دلیل است که در برخی موارد، پزشک متخصص زنان در تبریز زایمان سزارین را توصیه می کند. نگران نباشید با وضعیت بریچ معمولا بارداری شما تحت تأثیر قرار نمی گیرد. اکثر نوزادان بریچ سالم به دنیا می آیند.

دکتر کلارا منظمی

جراح و متخصص زنان ، زایمان، نازایی و زیبایی زنان
دکتر کلارا منظمی موفق به گذراندن دوره مقدماتی و تکمیلی لاپاراسکوپی شده اند و در دوران خدمت خود تاکنون بیش از شش هزار جراحی انجام داده اند که شامل انواع جراحی های زنان از جمله هیسترکتومی، برداشتن توده های شکم و تخمدان، بارداری های عارضه دار، زایمان سزارین و طبیعی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *