شماره تماس: 35549255-041

ساعت کاری : شنبه تا چهارشنبه از ساعت 17:00 تا 20:00

دکتر کلارا منظمی » عمل زیبایی زنان » مراقبت های بعد از کولپورافی یا ترمیم واژن
۸ دقیقه
مراقبت های بعد از عمل ترمیم واژن یا کولپورافی

مراقبت های بعد از کولپورافی یا ترمیم واژن

آنچه می خوانید...

کولپورافی یک جراحی است که برای ترمیم نقاط ضعف در دیواره های واژن که مشکلات ناخوشایندی ایجاد می کنند، انجام می شود. بر خلاف بسیاری از جراحی های ترمیمی دیگر که برای درمان افتادگی اندام لگن استفاده می شود، پزشک متخصص زنان می تواند این عمل را بدون نیاز به ایجاد برش بزرگ در شکم انجام دهد. بعد از جراحی پزشک مراقبت ها و دستورالعمل های را به شما توصیه می کند تا روند بهبودی به خوبی طی شود. امروز می خواهیم در مورد مراقبت های بعد از کولپورافی با شما صحبت کنیم.

هدف از جراحی کولپورافی چیست؟

هدف از جراحی کولپورافی چیست؟

کولپورافی یک جراحی است که برای رفع نقاط ضعف دیواره واژن استفاده می شود. این یک درمان برای افتادگی اندام لگن است. اندام های لکنی مانند رحم و واژن ممکن است دچار افتادگی شوند، زیرا ماهیچه‌ها و بافت‌های پشتیبان در دیواره واژن شما برای نگه داشتن اندام‌ها در جای خود بسیار ضعیف شده‌اند و شما دچار مشکلاتی از جمله بی اختیاری ادرار شوید. انجام این جراحی باعث می شود ماهیچه ها و نگهدارنده ی بافت ها را تقویت شود تا بتوانند از اندام های لگنی مانند مثانه و راست روده نیز حمایت کنند.

دو نوع کولپورافی وجود دارد. پزشک متخصص زنان شما ممکن است یک یا هر دو را در ترکیب با سایر روش ها برای رفع عیوب دیواره واژن نیز انجام دهد.

  • کولپورافی قدامی
  • کولپورافی خلفی
مشاوره برای جراحی ترمیمی واژن در تبریز

مراقبت های بعد از عمل ترمیم واژن یا کولپورافی چیست؟

هنگامی که بعد از جراحی به هوش می آیید، ممکن است یک کاتتر (لوله ای) داشته باشید که ادرار را از مثانه به یک کیسه تخلیه می کند و یا یک بسته گاز در واژن شما قرار گیرد تا از خونریزی جلوگیری کند. پزشک شما بر اساس وضعیت فردی شما (معمولاً بین 8 تا 24 ساعت) مدت زمان لازم برای ماندن آن ها را مشخص می کند.

مراقبت های بعد از عمل ترمیم واژن یا کولپورافی چیست؟

اقداماتی برای جلوگیری از لخته شدن خون

بهتر است، در حالی که در رختخواب هستید، سعی کنید تمرینات ساده ای مانند حرکت دادن سریع مچ پا در یک حرکت دایره ای و خم کردن و صاف کردن پاهای خود را در هر ساعت چند بار انجام دهید. از روی هم گذاشتن پاها خودداری کنید. بهترین راه برای جلوگیری از تشکیل لخته های خون در پاها و ریه ها پس از جراحی این است که در اسرع وقت بعد از عمل از رختخواب بلند شوید و از رختخواب خارج شوید. سعی کنید روزانه 3-4 مرتبه پیاده روی کوتاه داشته باشید.

پزشک شما ممکن است اقدامات پیشگیرانه دیگری را بر اساس خطر فردی شما برای ایجاد لخته خون توصیه کند.

کنترل احساس درد و ناراحتی

پس از این جراحی بزرگ، می توانید انتظار داشته باشید که درد یا ناراحتی را در کشاله ران، واژن و پایین شکم تجربه کنید. درد باید هر هفته به تدریج کاهش یابد. چندین هفته طول می کشد تا احساس درد به طور کامل از بین برود. به شما داروهای مسکن داده می شود تا راحت باشید. داروهای مسکن پس از ترخیص تجویز می شود، اما اغلب داروهای بدون نسخه کافی است. داروهای مسکن باید در فواصل منظم مصرف شود. اگر درد شدیدی را تجربه می‌کنید که پس از مصرف داروی مسکن اصلاً تغییر نمی‌کند، به پزشک خود مراجعه کنید.

اقدامات در مورد عملکرد مثانه بعد از جراحی

حدود 5 تا 10 درصد از زنان در تخلیه کامل مثانه پس از جراحی مشکل دارند. این ممکن است به دلیل تورم یا دلایل دیگر باشد که معمولاً طی چند روز تا 2 هفته از بین می روند. همچنین ممکن است متوجه شوید که جریان ادرار شما نسبت به قبل از جراحی کندتر یا متفاوت است. ممکن است تخلیه مثانه نسبت به قبل از عمل بیشتر از حد معمول طول بکشد.

عملکرد روده بعد از جراحی

یبوست یک مشکل شایع پس از جراحی است. مهم است که از زور زدن بیش از حد برای دفع مدفوع خودداری کنید زیرا این کار بر روی بخیه های واژن شما فشار وارد می کند. سعی کنید مقدار زیادی میوه و فیبر بخورید و مایعات زیادی بنوشید تا مدفوع خود را بعد از جراحی نرم نگه دارید. نرم کننده های مدفوع وا ملین ها اغلب پس از جراحی برای کمک به جلوگیری از یبوست تجویز می شوند. این ها را طبق توصیه پزشک مصرف کنید.

خونریزی و ترشحات واژن بعد از جراحی

داشتن مقداری خونریزی واژینال پس از جراحی طبیعی است. در ابتدا ممکن است خون قرمز روشن باشد. بعداً معمولاً به قهوه ای مایل به قرمز تیره تغییر می کند. میزان خونریزی می تواند از روز به روز متفاوت باشد. همچنین ممکن است بعد از راه رفتن متوجه خونریزی کمی بیشتر شوید. این هم طبیعی است. خونریزی طی هفته های بعد از جراحی کاهش می یابد. اگر خونریزی شدید قرمز تازه یا لخته هایی را تجربه کردید که نیاز به تعویض مکرر پد دارند، به پزشک خود مراجعه کنید.

با کاهش خونریزی، ممکن است متوجه ترشحات سفید رنگی شوید که ممکن است حدود 8 هفته دیگر ادامه داشته باشد. این ترشحات به دلیل حل شدن بخیه های واژن است.

تا 6 هفته اول پس از جراحی از تامپون استفاده نکنید. از پد استفاده کنید.

حمام و دوش گرفتن بعد از جراحی

به محض اینکه احساس کردید می توانید دوش بگیرید. بسیاری از افراد روز بعد از جراحی دوش می گیرند. از خیساندن طولانی مدت ناحیه جراحی خودداری کنید. دوش گرفتن سرپایی در 6 هفته اول پس از جراحی که هنوز بخیه های واژن وجود دارد به حمام و خیساندن کامل آن ناحیه ترجیح داده می شود.

تغذیه بعد از جراحی

به محض بازگشت اشتها پس از عمل می توانید طبق معمول غذا بخورید و بنوشید. شما می توانید هر غذایی را که می خواهید بخورید، با این حال، غذاهای مغذی را هدف قرار دهید که به بهبود بدن شما کمک می کند. سعی کنید غذاهای سرشار از پروتئین و فیبر مصرف کنید. مقدار زیادی آب بنوشید تا مدفوع خود را نرم نگه دارید.

سیگار کشیدن بعد از جراحی

توصیه می شود قبل از عمل مصرف مواد مخدر و سیگار را قطع کنید و بعد از جراحی مصرف آن را از سر نگیرید. نیکوتین خطر ابتلا به ورم را افزایش می دهد.

پیاده روی

پیاده روی شکل خوبی از فعالیت است زیرا فشار کمی بر ترمیم جراحی شما وارد می کند، ریه های شما را ورزش می دهد و می تواند از ترومبوز ورید عمقی جلوگیری کند. روز بعد از جراحی پیاده روی داشته باشید.

تمرینات کف لگن

معمولاً شروع تمرینات کف لگن زمانی که احساس آمادگی می کنید بی خطر است، معمولاً 1 تا 2 هفته پس از جراحی. این موضوع را با پزشک متخصص زنان خود در میان بگزار.

فعالیت های ورزشی

حداقل تا 6 هفته پس از جراحی سعی نکنید برای به دست آوردن تناسب اندام ورزش کنید. از حمل یا بلند کردن وزن بیش از 9 کیلوگرم (به عنوان مثال کودکان، کیف های سنگین و غیره) خودداری کنید و از ورزش های با ضربه زیاد (مانند دویدن، تمرین در باشگاه، وزنه برداری، اسب سواری و غیره) خودداری کنید. این فعالیت‌ها بر ترمیم جراحی قبل از بهبودی کامل فشار وارد می‌کنند. این می تواند از بهبودی مناسب جلوگیری کند و خطر عود افتادگی را افزایش دهد.

روابط جنسی بعد از جراحی

حداقل تا 6 تا 8 هفته پس از جراحی از مقاربت یا قرار دادن هر چیزی در واژن خودداری کنید. اگر در این مدت چیزی را در واژن قرار دهید، بخیه‌های واژن آسیب می‌بینند. پزشک شما را در ملاقات های بعدی از عمل ارزیابی می کند و به شما می گوید که آیا از سرگیری مقاربت واژینال بی خطر است یا خیر. هنگامی که رابطه جنسی واژینال را از سر می گیرید، ممکن است برای شروع کمی ناراحت کننده باشد، بنابراین کارها را به آرامی انجام دهید. استفاده از روان کننده واژن توصیه می شود. اگر بعد از 3 تا 4 ماه مقاربت منظم، احساس درد داشتید، با پزشک خود مشورت کنید.

رانندگی بعد از جراحی

اگر از مسکن های آرام بخش استفاده می کنید یا مطمئن نیستید که در صورت نیاز می توانید توقف اضطراری انجام دهید، نباید رانندگی کنید. به عنوان یک راهنمای کلی، به مدت 1 تا 2 هفته از رانندگی خودداری کنید. اگر مطمئن نیستید، با پزشک خود مشورت کنید.

بازگشت به کار پس از جراحی

اکثر بیماران پس از حدود 6 هفته به سر کار باز می گردند. این متفاوت است و به جراحی، بهبودی و نوع کاری که انجام می دهید بستگی دارد. ممکن است توصیه شود زمانی که برای اولین بار به سر کار برگشتید، یک هفته کاری کوتاه یا وظایف سبک ترتیب دهید، به خصوص اگر شغل شما مستلزم ایستادن طولانی مدت یا بلند کردن وسایل سنگین باشد. پزشک متخصص زنان در این مورد با شما صحبت خواهد کرد.

چه مدت بعد از جراحی کولپورافی بهبود پیدا می کنیم؟

هر کس با سرعت متفاوتی بهبود می یابد. این به عوامل مختلفی بستگی دارد: سطح سلامتی و تناسب اندام شما قبل از جراحی، اینکه آیا عوارض حین یا بعد از جراحی رخ داده است و نوع جراحی انجام شده. مهم است که به بدن خود گوش دهید و زمانی را برای استراحت اختصاص دهید. سعی نکنید خیلی به خودتان فشار بیاورید. در طی 8-6 هفته بدن شما به تدریج بهبود می یابد و سطح انرژی شما به آرامی به سطح طبیعی خود می رسد.

دکتر کلارا منظمی

جراح و متخصص زنان ، زایمان، نازایی و زیبایی زنان
دکتر کلارا منظمی موفق به گذراندن دوره مقدماتی و تکمیلی لاپاراسکوپی شده اند و در دوران خدمت خود تاکنون بیش از شش هزار جراحی انجام داده اند که شامل انواع جراحی های زنان از جمله هیسترکتومی، برداشتن توده های شکم و تخمدان، بارداری های عارضه دار، زایمان سزارین و طبیعی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *