شماره تماس: 35549255-041

ساعت کاری : شنبه تا چهارشنبه از ساعت 17:00 تا 20:00

دکتر کلارا منظمی » تشخیص و درمان » درمان نازایی با هیستروسکوپی
۶ دقیقه
درمان نازایی با هیستروسکوپی

درمان نازایی با هیستروسکوپی

آنچه می خوانید...

در ابتدا برای معرفی هیستروسکوپی باید بدانید که این روش یک روش تشخیصی‌-درمانی است که در آن با استفاده از ابزار مخصوصی، مشکلات رحم را بررسی و درمان می کنند.
در این مقاله همراه ما باشید تا شما را با جراحی هیستروسکوپی و مذاقبت های بعد از آن آشنا سازیم.

هیستروسکوپی

هیستروسکوپی چیست ؟

روشی می باشد که به وسیله آن پزشک متخصص زنان و زایمان داخل رحم را به منظور تشخیص بیماری بررسی می کند و یا حتی به وسیله آن بیماری را درمان می کند. هیستروسکوپی شامل یک وسیله به نام هیستروسکوپ  است که در واقع دستگاه نازکی است که همانند یک تسلکوپ نورانی عمل می کند و وارد واژن می شود، هیستروسکوپ  یک تصویر واضح از داخل رحم بیمار را به صفحه ای منتقل می کند تا پزشک بتواند آن را ببیند و بیماری را تشخیص دهد و یا درمان کند. دستگاه هیستروسکوپ  تشکیل شده از لوله باریک که روی آن دوربینی با وضوح بسیار بالا و نور وجود دارد.

هیستروسکوپی چگونه انجام می شود ؟

برای انجام هیستروسکوپی ابزاری به نام اسپکولوم را به ژل آغشته و وارد واژن می‌کنند. اسپکولوم به آرامی دیواره‌ها‌ی واژن را از یکدیگر باز می‌کند و اجازه ی دیدن واژن و دهانه ی رحم را می‌دهد. سپس ابزار هیستروسکوپی از طریق واژن و به آرامی به سمت دهانه ی رحم و رحم هدایت می‌شود. البته ممکن است برای منبسط کردن رحم نوعی گاز یا مایع غلیظ نمکی یا قندی را وارد رحم کنند. هنگام انجام هیستروسکوپی تصویر بزرگ‌شده‌ای از دیواره ی رحم و همچنین دهانه ی لوله‌ها‌ی رحم در یک مانیتور مشاهده می‌شود.
 برای نمونه‌برداری از رحم، خارج کردن بافت و کارهایی از این قبیل، ابزار‌هایی را از طریق هیستروسکوپ وارد رحم می‌کنند. هیستروسکوپی به تنهایی معمولاً ۳۰ دقیقه طول می‌کشد و در صورت انجام عمل دیگری در کنار آن، این زمان کمی طولانی‌تر خواهد شد.

هیستروسکوپی در چه مواردی توصیه می شود؟

ای روش برای تشخیص انواع بیماری های رحمی کاربرد دارد و در مواردی که علائمی از بیماری وجود دارد این دستگاه استفاده می شود. موارد کاربرد این روش عبارتند از :

 • خونریزی غیر طبیعی رحم
 • ترشحات غیر معمول واژن
 • بررسی علت ناباروری
 • پیدا کردن علت سقط های مکرر جنین
 • تشخیص وجود فیروم و نوع دقیق آن
 • تشخیص سرطان رحم
 • انجام بیوپسی از بافت جهت بررسی های بیشتر زیر میکروسکوپ
 • تعیین محل قرار گیری دستگاه IUD
 • رفع چسبندگی رحم

درمان نازایی با هیستروسکوپی

امروزه برای انواع مشکلات رحمی و همچنین ناباروری می توان از این روش استفاده کرد . گاهی برخی خانم ها به یکباره و بدون زمینه قبلی دچار نامنظمی قاعدگی می شوند که ممکن است از وجود بیماریبی خبر باشند.درمان انواع فیبروم ها و میوم های رحمی و پولیپ ها نیز از این دسته اند که بسیاری از بانوان به ان مبتلا می باشند

همچنین سقط مکرر  علاوه بر تحت تاثیر قرار گیری سلامت جسمی ، سلامت روحی فرد را تحت شعاع قرار می دهد به گونه ای که بار روانی آن باعث وجود استرس و اضطراب شده و خود یک مورد مهم برای عدم باروری و تخمک گذاری منظم خواهد بود .با عمل هیستروسکوپی و با یافتن علت ناباروری و برطرف کردن چسبندگی دیواره های رحم ، باعث برطرف شدن سقط مکرر می شود. دیوارهای رحمی عامل مهمی برای سقط جنین محسوب می شود که با استفاده از هیستروسکوپی تشخیص داده شده و درمان می گردد.

مراقبت های بعد از هیستروسکوپی

بعد از انجام هیستروسکوپی بلافاصله به بخش ریکاوری منتقل می شوید. شما معمولاً یک تا چهار ساعت در بخش ریکاوری می‌مانید و سپس به بخش زنان منتقل و یا مرخص می‌شوید. 
کمی خونریزی از واژن به مدت یک یا دو روز پس از هیستروسکوپی طبیعی است. اگر از گاز در هیستروسکوپی استفاده شده باشد، ممکن است دل‌درد خفیفی نیز داشته باشید که معمولاً طی ۲۴ ساعت از بین می‌رود.

برای کاهش درد ممکن است برای شما مصرف استامینوفن یا سایر مسکن‌ها را تجویز کنند. در صورت انجام بیهوشی کامل، ممکن است پس از اتمام آزمایش احساس گزگز، خشکی گلو، خش‌دار شدن جزئی صدا یا گلودرد خفیف داشته باشید و این علائم ممکن است چند روز طول بکشد.

برخی زنان بعد از هیستروسکوپی، سرگیجه و حالت تهوع شدید دارند که معمولاً پس از چند دقیقه از بین می‌رود. شاید لازم باشد مدتی پس از هیستروسکوپی از برقراری رابطه ی جنسی، استفاده از تامپون یا ورزش کردن خودداری کنید.
پزشک و جراح متخصص زنان شما معمولاً دستور‌های لازم را برای مراقبت پس از هیستروسکوپی در اختیار شما قرار می‌دهند.
در صورتی که پس از انجام این روش علائم زیر را در خود مشاهده کردید با پزشک خود تماس بگیرید.

 • تب
 • تنگی نفس
 • استفراغ
 • مشکلات ادراری
 • دل‌درد ، درد لگن یا گرفتگی شدید ماهیچه‌ها
 • خونریزی یا ترشحات شدید از واژن؛ بیشتر از مقدار عادت ماهانه

مزایای هیستروسکوپی چیست ؟

 • روند بهبود سریع
 • هیچگونه برشی بر روی ناحیه شکم ایجاد نمی شود .
 • بدون درد و عفونت
 • همچنین نیاز به بستری در بیمارستان  وجود ندارد .

هزینه عمل هیستروسکوپی چقدر است ؟

با این روش می توانید هم هزینه تشخیص و هم درمان را پرداخت نمایید. به صورت کلی هزینه عمل متفاوت است و بستگی به اینکه تنها این عمل برای تشخیص است و یا تنها برای درمان و اینکه برای چه موضوعی درگیر است تاثیر گذار است و هزینه متفاوت می شود، بهتر است برای هزینه و مشاوره درمورد این روش تشخیصی به پزشک خود مراجعه نمایید.

دکتر کلارا منظمی

جراح و متخصص زنان ، زایمان، نازایی و زیبایی زنان
دکتر کلارا منظمی موفق به گذراندن دوره مقدماتی و تکمیلی لاپاراسکوپی شده اند و در دوران خدمت خود تاکنون بیش از شش هزار جراحی انجام داده اند که شامل انواع جراحی های زنان از جمله هیسترکتومی، برداشتن توده های شکم و تخمدان، بارداری های عارضه دار، زایمان سزارین و طبیعی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *