شماره تماس: 35549255-041

ساعت کاری : شنبه تا چهارشنبه از ساعت 17:00 تا 20:00

دکتر کلارا منظمی » تشخیص و درمان » آشنایی با پرده بکارت
۷ دقیقه
پرده بکارت و تشخیص آن

آشنایی با پرده بکارت

آنچه می خوانید...

همان طور که می دانید پرده بکارت یا هایمن در قسمت بیرونی دستگاه تناسلی زنان قرار دارد و دهانه واژن را می پوشاند و در مراحل جنینی ایجاد می شود. بنابراین بسیاری از دختران با پرده بکارت متولد می شوند.
اما جالب است بدانید که بعضی از دختران بدون پرده بکارت به دنیا می آیند. پرده بکارت انواع و شکل های مختلفی دارد که در این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت همراه ما باشید.

پرده بکارت چیست ؟

پرده بکارت حاوی دو لایه مخاط و یک لایه فیبری در وسط آن می باشد که در جلوی ورودی واژن قرار گرفته است. در واقع پرده بکارت کار خاصی را انجام نمی دهد و معمولاً زمانی که اولین دخول به داخل واژن انجام شود این پرده پاره می گردد. پاره شدن پرده بکارت در برخی موارد با خونریزی اندکی همراه است، این پرده به علت جنس فیبری آن خونرسانی اندکی دارد و فقط یک مقدار روی لایه مخاطی خونرسانی دارد، به همین دلیل پارگی آن مشخص نمی شود.

بعضاً ممکن است دختران جوان دخول به واژن را با شدت زیاد تجربه کنند و این امر سبب گردد که پرده بکارت آن ها عمیقا پاره شود و حتی جدارهای واژن را نیز با خود پاره نماید، که در چنین شرایط  معمولاً خونریزی بسیار زیادی خواهیم داشت، حتی برخی از مواقع  بیمار بایستی برای ترمیم نواحی پارگی خود به متخصص زنان مراجعه نماید.

به طور معمول در اکثریت مواقع پرده بکارت خونریزی زیادی ندارد. اگر شما نیز پس از ازدواج و تجربه اولین رابطه زناشویی خود تنها مقداری خونابه پس از دخول دیدید، نگران نباشید زیرا این نشان دهنده ی سالم بودن پرده و پاره شدن پس از دخول خواهد بود.

انواع پرده بکارت کدامند ؟

پرده ارتجاعی

پرده ای است که به اندازه کافی انعطاف پذیر می باشد و در زمان ورود آلت تناسلی مرد در حین رابطه جنسی، پاره نمی شود و خونریزی بعد از آن مشاهده نمی شود یا خونریزی بسیار اندک است.

پرده حلقوی

سوراخ در این نوع پرده کاملا شکل حلقوی یا هلالی دارد و پارگی آن بعد از رابطه جنسی کاملا قابل تشخیص است و بعد از پارگی آن خونریزی مشاهده می شود.

 پرده مشبک و غربالی 

این نوع پرده بکارت بعد از رابطه جنسی پاره می شود و دارای خونریزی است و به طور کامل در عرض مهبل کشیده شده و سطح آن سوراخ سوراخ می باشد و خون قاعدگی از منافذ آن خارج می شود.

 پرده بدون منفذ یا مسدود 
این نوع از پرده هیچ سوراخی ندارد و کاملا مسدود می باشد .پس از بلوغ و شروع خونریزی قاعدگی به دلیل تجمع خون در رحم و واژن موجب بروز مشکلاتی می شود که باید با انجام جراحی توسط متخصص زنان راه خروج خونریزی های قاعدگی باز گردد.

چه عواملی باعث پارگی پرده بکارت می گردند؟

  • دخول در حین رابطه جنسی
  • ورود شی ء خارجی به داخل واژن مانند انگشت یا…
  • برخورد و آسیب شیء نوک تیز به ورودی واژن

شاید شما هم مانند سایرین شنیده باشید که برخی فعالیت ها مانند دوچرخه سواری، اسب سواری، پریدن از بلندی، شیرجه زدن ورزش سنگین و فعالیتهایی از این دست باعث پارگی پرده بکارت می شوند اما این اطمینان را به شما می دهیم که به هیچ عنوان این عوامل  سبب پارگی پرده بکارت نمی شوند.

ترمیم پرده بکارت

همان طور که پیشتر گفتیم پارگی پرده بکارت در اثر رابطه جنسی و ورود آلت تناسلی به واژن، ورود انگشت به واژن در هنگام تحریک یا خارش ناحیه تناسلی و یا وارد شدن هر جسم دیگری به واژن  اتفاق می افتد. زمان پارگی پرده بکارت نهایتا طی ۱ هفته از پارگی و توسط پزشک متخصص زنان و پزشکی قانونی قابل تشخیص می باشد و اگر مدت زمان بیشتری از پارگی گذشته باشد، امکان تشخیص زمان آسیب آن وجود ندارد.
پارگی پرده بکارت به طور خود به خود برطرف نمی شود حتی اگر دخول فقط یک بار اتفاق افتاده باشد. بنابراین اگر شخص یکبار رابطه جنسی حتی در سالهای قبل داشته باشد باز هم در معاینهلگن و واژن پارگی مشخص است. در مواردی که پارگی پرده بکارت خفیف باشد و پارگی فقط در پرده هایمن باشد و بافت های اطراف واژن آسیبی ندیده باشند، قبل از تشکیل شدن اسکار امکان ترمیم با جراحی وجود دارد اما اگر تعداد دفعات دخول زیاد امکان ترمیم مناسب بافت پرده بکارت وجود ندارد.
در افرادی که پارگی در اثرحادثه ناگوار تجاوز یا به صورت اتفاقی مثلا آسیب با جسم برنده در اثر افتادن بر روی جسم تیز ایجاد شده باشد، ترمیم پرده بکارت می تواند انجام شود. شاید شما هم در شبکه های اجتماعی و یا سایت های غیر معتبر مشاهده کرده باشید عناوینی مانند کاشت بکارت، گذاشتن کیسه خون و پیوند پرده  که تمامی این روش ها غیر علمی و کلاهبردانه می باشد.
حتی در برخی موارد بانوان متاهل به متخص زنان مراجعه می کنند و تقاضای ترمیم پرده بکارت برای رابطه جنسی با همسرانشان دارند و ذکر می کنند که این درخواست از جانب همسرشان بوده است. با توجه به مواردی که گفتیم امکان ترمیم پرده در این شرایط وجود ندارد و در صورت احساس  گشادی مدخل و ورودی واژن و برای افزایش رضایت جنسی می توان جراحی های زیبایی برای تنگی واژن مانند پرینورافی انجام داد.

دکتر کلارا منظمی

جراح و متخصص زنان ، زایمان، نازایی و زیبایی زنان
دکتر کلارا منظمی موفق به گذراندن دوره مقدماتی و تکمیلی لاپاراسکوپی شده اند و در دوران خدمت خود تاکنون بیش از شش هزار جراحی انجام داده اند که شامل انواع جراحی های زنان از جمله هیسترکتومی، برداشتن توده های شکم و تخمدان، بارداری های عارضه دار، زایمان سزارین و طبیعی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *