شماره تماس: 35549255-041

ساعت کاری : شنبه تا چهارشنبه از ساعت 17:00 تا 20:00

دکتر کلارا منظمی » بیماری های زنان » کیست تخمدان هموراژیک
۶ دقیقه
کیست تخمدان هموراژیک

کیست تخمدان هموراژیک

آنچه می خوانید...

کیست تخمدان هموراژیک در اثر خونریزی داخلی در کیست‌های عملکردی تخمدان رخ می‌دهد. کیست های عملکردی در نتیجه تخمک گذاری ایجاد می شوند و بسیار شایع هستند. اکثر آن ها هیچ عارضه ای ایجاد نمی کنند و بدون درمان در عرض چند ماه خود به خود ناپدید می شوند. امروز در این مقاله می خواهیم در مورد علائم تا درمان این نوع کیست ها با شما صحبت کنیم.

چگونه کیست تخمدان هموراژیک درمان می شوند؟

کیست تخمدان هموراژیک چیست؟

تخمدان ها اندام های کوچکی هستند که در دو طرف رحم قرار دارند و در آنجا تخمک ها تولید می شوند. در طی تخمک گذاری، یک فولیکول تشکیل می شود که ساختاری شبیه کیست است. هنگامی که فولیکول بالغ می شود، پاره می شود و تخمک آزاد می شود. سپس فولیکول پاره شده به جسم زرد تبدیل می شود که حل می شود. زمانی که این فرآیند به درستی انجام نشود، ممکن است کیست تشکیل شود.

زمانی که این کیست ها خونریزی داخلی کنند به آن های کیست تخمدان هموراژیک (کیست های خونی) می گویند. این وضعیت ممکن است دردناک باشد، اما کیست های هموراژیک معمولاً خطرناک نیستند و در صورت درمان مناسب عوارضی ایجاد نمی کنند. کیست های خونی کوچکتر ممکن است هیچ علامتی ایجاد نکنند و اغلب به خودی خود برطرف می شوند. کیست های بزرگتر ممکن است درد شدیدتری ایجاد کنند و ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند.

کیست تخمدان هموراژیک چیست؟

علائم کیست تخمدان هموراژیک چیست؟

ممکن است هیچ علامتی از کیست تخمدان هموراژیک نداشته باشید. با این حال، آن ها اغلب باعث درد و ناراحتی می شوند. علائم کیست تخمدان هموراژیک عبارتند از:

 • درد شکم
 • درد لگن
 • لکه بینی بین دو قاعدگی
 • احساس وجود توده لگنی
 • پریودهای نامنظم یا دردناک

اگر درد شدید و ناگهانی در شکم خود تجربه کردید که ممکن است با حالت تهوع یا استفراغ همراه باشد، به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

علل ایجاد کیست تخمدان هموراژیک چیست؟

اکثر کیست های تخمدان عملکردی هستند و در نتیجه چرخه قاعدگی شما ایجاد می شوند. کیست های تخمدان هموراژیک نیز کیست های عملکردی هستند. چندین نوع کیست تخمدان می توانند به کیست های خونی تبدیل شوند. آن ها می توانند عمدتاً به دو دلیل ایجاد شوند:

 1. کیست فولیکولار: به طور معمول، تخمک از فولیکول خود در حوالی نقطه میانی چرخه قاعدگی بیرون می‌آید و به سمت لوله فالوپ حرکت می‌کند. با این حال، در برخی موارد، فولیکول نمی تواند پاره شود یا تخمک را آزاد کند و تا زمانی که به کیست تبدیل شود به رشد خود ادامه می دهد.
 2. کیست جسم زرد: پس از آزاد شدن تخمک، کیسه های فولیکولی در موارد عادی حل می شوند. در طول این مدت، استروژن و پروژسترون برای لقاح در بدن تولید می شود. با این حال، اگر کیسه فولیکول حل نشود، مایعات اضافی می توانند در داخل کیسه جمع شوند و منجر به ایجاد چیزی شوند که به آن کیست جسم زرد می گویند.

با خونریزی داخل این کیست های تخمدان، کیست های خونی ایجاد می شود.

عوامل خطر کیست تخمدان هموراژیک چیست؟

عوامل خطر مختلفی هستند که پتانسیل ایجاد کیست های خونی تخمدان را دارند. بعضی از آن ها عبارتند از:

 • گاهی اوقات، در دوران بارداری، یک فولیکول در طول تخمک گذاری تشکیل می شود و در تمام طول تخمدان روی تخمدان می چسبد. اندازه فولیکول ممکن است از یک بیمار به بیمار دیگر متفاوت باشد و می تواند بزرگ شود.
 • اندومتریوز یک بیماری شایع است، گاهی اوقات بافت ها به تخمدان متصل می شوند و منجر به کیست می شوند.
 • بیماران با سابقه کیست تخمدان، احتمالاً در آینده به کیست های بیشتری مبتلا خواهند شد.
 • عفونت لگنی درمان نشده می تواند به تخمدان ها سرایت کند. عفونت اطراف ناحیه نیز می تواند منجر به تشکیل کیست شود.
 • عدم تعادل هورمونی ناشی از مصرف داروهای باروری یا سایر داروها باعث ایجاد کیست تخمدان می شود.

چگونه بفهمیم کیست تخمدان هموراژیک دارید؟

کیست تخمدان ممکن است ابتدا در طی معاینه لگنی تشخیص داده شود. پزشک متخصص زنان در تبریز ممکن است آزمایش‌های اضافی را برای تأیید تشخیص تجویز کند.

سونوگرافی ترانس واژینال

سونوگرافی ترانس واژینال می تواند به شناسایی نوع، اندازه، شکل و محل کیست کمک کند. این تصویر همچنین به پزشک شما کمک می کند تا تشخیص دهد که آیا کیست خونی است یا خیر.

در سونوگرافی ترانس واژینال، یک دستگاه گرز مانند دستی در واژن قرار داده می شود تا تصویری از اندام های لگن شامل رحم، تخمدان ها، دهانه رحم و لوله فالوپ ایجاد شود. این روش بی ضرر و بدون درد است، اگرچه ممکن است کمی فشار یا ناراحتی را تجربه کنید. کل فرآیند حدود 15 دقیقه طول می کشد.

چگونه کیست تخمدان هموراژیک درمان می شود؟

اگر کیست کوچک است و علائمی ایجاد نمی کند، احتمالاً درمان لازم نیست. با این حال، اگر کیست بزرگ است (قطر بیش از 5 سانتی متر)، باعث درد می شود، به خودی خود برطرف نمی شود، یا اگر پزشک شما نتواند خوش خیم (بی ضرر و غیرسرطانی) بودن آن را تشخیص دهد، ممکن است از طریق جراحی باید برداشته شود. در صورت پارگی کیست یا پیچ خوردگی تخمدان جراحی نیز ضروری باشد.

جراحی کیست تخمدان هموراژیک ممکن است به روش لاپاراسکوپی و با برش های کوچک در شکم انجام شود. یک دوربین کوچک در یک برش قرار داده می شود تا به جراح در تجسم ناحیه کمک کند، و ابزار جراحی در برش دیگر وارد می شود. این یک جراحی کم تهاجمی است که نسبت به سایر روش ها به زمان بهبودی کمتری نیاز دارد.

برای کیست های بزرگتر، لاپاراتومی ممکن است ضروری باشد. در این روش جراحی، برش بزرگتری در شکم ایجاد می شود تا کیست ها برداشته شوند. این روش به زمان بهبودی طولانی تری نیاز دارد.

نوع جراحی که ممکن است انجام شود، خواه فقط برداشتن کیست (سیستکتومی) یا کل تخمدان (اووفورکتومی) باشد. به عوامل زیادی از جمله سن، تمایل به بارداری در آینده و نگرانی در مورد سرطان بستگی دارد.

کلام آخر

کیست های تخمدان هموراژیک کیسه های کوچک پر از مایعی هستند که در تخمدان یافت می شوند و خونریزی دارند. این کیست ها اغلب در مراحل لوتئال یا فولیکولی چرخه قاعدگی ایجاد می شوند. زنان مبتلا به کیست تخمدان هموراژیک ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند یا ممکن است درد و ناراحتی شدید شکم داشته باشند. این کیست های خونی تخمدان را می توان از طریق سونوگرافی تشخیص داد و اغلب خود به خود برطرف می شود. در حالی که نادر است، برخی موارد ممکن است نیاز به جراحی دارند.

دکتر کلارا منظمی

جراح و متخصص زنان ، زایمان، نازایی و زیبایی زنان
دکتر کلارا منظمی موفق به گذراندن دوره مقدماتی و تکمیلی لاپاراسکوپی شده اند و در دوران خدمت خود تاکنون بیش از شش هزار جراحی انجام داده اند که شامل انواع جراحی های زنان از جمله هیسترکتومی، برداشتن توده های شکم و تخمدان، بارداری های عارضه دار، زایمان سزارین و طبیعی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *